• Biblioteka rok szkolny 2022/2023

        • 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, które czytając, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przeżywają wspaniałe emocje. I dlatego po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy święto, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Tym razem zapoznawaliśmy się z twórczością Marii Konopnickej – patronki 2022 roku. Na korytarzu zorganizowano miejsce, gdzie na wszystkich przerwach i lekcjach chętni, zarówno dorośli jak i dzieci, wspólnie spędzali czas przy książce. Do akcji włączyli się: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pani sekretarka, a przede wszystkim uczniowie. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane zostało przez bibliotekę i współpracujący z nią Klub Dziennikarza.

          •      Światowy Dzień Zwierząt

             

             

            Kiedy jest Dzień Zwierząt? Jego data przypada na 4 października. Pokrywa się więc ze świętem św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i do dziś obchodzimy go w ten jesienny czas. Święto pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemię – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, a nawet bezkręgowców.

            W naszej szkole zorganizowaliśmy akcję pod hasłem: Zwierzęta z naszych półek polegającą na wyszukiwaniu w zbiorach bibliotecznych książek, których bohaterami są zwierzęta. Czytelnicy korzystający z biblioteki wybrane przez siebie książki polecali innym lub odkładali je na specjalnie przygotowane miejsce. Impreza miała na celu promowanie prawidłowych zachowań ludzi wobec zwierząt i powszechne propagowanie ich praw. Dała też inne wyjątkowe efekty – możliwość dokładniejszego zapoznania się z księgozbiorem!

          •  

             
          •      

      • Być jak Ignacy ”

                

        Dnia 28 września 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie gościła Romka Pawlaka, autora książek dla dzieci i młodzieży. Jego najpopularniejsza publikacja nosi tytuł „Być jak Ignacy” i właśnie tej książce poświęcone było spotkanie. Pisarz opowiadał o prywatnym i zawodowym życiu Ignacego Łukasiewicza. Według nas autor posiada ogromną wiedzę na temat działalności tego farmaceuty, jednego z pionierów przemysłu naftowego na ziemiach polskich, pomysłodawcy konstrukcji lampy naftowej, filantropa oraz wielkiego patrioty. Dowiedzieliśmy się więc o dzieciństwie, młodości oraz dorosłym życiu wynalazcy.

        Książka „Być jak Ignacy” opisuje wspaniałe dwa tygodnie wakacji rodzeństwa – Tomka i Majki spędzonych u babci w Bóbrce, podczas których dzieci zapragnęły poznać historię regionu, a w szczególności wszystko, co kojarzyło się z postacią Ignacego Łukasiewicza. Bohaterowie wraz ze swoim tajemniczym znajomym przeżywają bardzo ciekawe, ale też niebezpieczne przygody.

        Naszym zdaniem jest to bardzo interesująca opowieść, ponieważ czytelnik odkrywa w niej świat przygód i nauki. Można dowiedzieć się wielu rzeczy nie tylko na temat lampy naftowej, która była kiedyś źródłem światła, ale również, gdzie i w jakich celach wykorzystywano ropę. Książka (warto zaznaczyć, że dodatkową jej zaletą są piękne ilustracje) zachęca do odwiedzenia Bóbrki.

        Opracował Klub Dziennikarza w składzie:

        - Karolina Sadowska

        - Michał Sadowski

        - Adrian Róg

      • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

         

        Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka od lat włącza się w obchody tego święta. Tak było i w tym roku. Mieliśmy więc okazję, by promować książki i czytelnictwo. Przygotowano okolicznościową gazetkę, odbywały się spotkania z książką, ale przede wszystkim czytano, czytano, czytano…

      • Patriotycznie w bibliotece

        Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę pod tytułem "MOJA BIAŁO- CZERWONA". Jej celem jest zaprezentowanie książek, które tematycznie związane są z historią naszej Ojczyzny. W nawiązaniu do Narodowego Święta Niepodległości bardzo istotne jest, by nie zapominać o naszej historii i tożsamości, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z proponowaną ofertą, tak, by nie zapomnieć, że naszą polską, narodową cechą było przez wieki pragnienie wolności. Można więc obejrzeć wystawę książek o tematyce historycznej i, oczywiście, czytać wybrane teksty patriotyczne. Mamy do dyspozycji: Alfabet polski, Ilustrowane dzieje Polski, czyli wycieczka do przeszłości, wiersze Nasza Polska, serie: Ale historia... i Zdarzyło się w Polsce. I wiele wiele innych… Ale największą popularnością cieszy się Historia Polski 100 zagadek.

      •  

        „Magiczny świat Marii Konopnickiej”

        Pod takim hasłem dnia 16 listopada odbył się Szkolny konkurs recytatorski. Jego uczestnicy zaprezentowali wiersze patronki 2022 roku. Jury w składzie: panie Stefania Szuba i Elżbieta Ulak oraz organizatorki konkursu panie Małgorzata Drozdowska i Zofia Michalska-Miazga z ogromną przyjemnością wysłuchały prezentowanych utworów.

        Laureatami konkursu zostali:

        MICHAŁ MACIOŁEK

        ALEKSANDRA BONAREK

        ANNA MEDYGRAŁ

        ANTONINA PARYS

        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

      •  

         

        Gramatyka? Ortografia? Uczniowski koszmar?

        Okazuje się, że to nie jest aż tak straszne!!!

         

        Wystarczy tylko wypożyczyć z biblioteki szkolnej książki pt. „Jak się nie bać ortografii” i „Jak się nie bać gramatyki”. Ich autorem jest Marcin Brykczyński. Przeczytaliśmy je i gorąco polecamy! Informacje znajdziesz poniżej.

        Gramatyka? Ortografia?

        Do lektury zachęcają dziennikarze:

        Adrian Róg

        Michał Sadowski

        Karolina Sadowska

      • Międzynarodowy Dzień Kota

         

        17 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Obok psów to najczęściej hodowane zwierzęta domowe. Święto jest nie tylko okazją do wsparcia zbiórek na bezdomne koty, ale także do rozpieszczania swojego pupila. W bibliotece zorganizowano wystawę książek o kociej tematyce. Czy koty są pamiętliwe? Co robią w nocy? Sprawdź, co oznaczają kocie zachowania i czego nie lubią.

        Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książkach, które są na naszej ekspozycji! Zachęcamy do lektury!


         

        Wystawę przygotowały uczennice klasy II:

        Aleksandra Bonarek

        Natalia Róg

        Julia Miśkiewicz

        Liliana Muciek

        Gabriela Smaś

        Tola Szulc

        Maja Wielgos

        Lena Zaborowska


         

        Współpraca uczennice klasy I:

        Lena Choma

        Maria Dziurdzik

      •   NIE WYCHODŹ BEZ KSIĄŻKI!!!

         

         

        Takie hasło towarzyszyło korzystającym z biblioteki w dniach od 6 do 10 marca 2023 roku. A to oznaczało, że każda osoba odwiedzająca bibliotekę wychodziła z niej z jakąś lekturą. A wypożyczali wszyscy – całe klasy, które przychodziły z wychowawcami, nauczyciele oraz stali bywalcy czytelni czyli takie osoby, które codziennie odwiedzają naszą bibliotekę, bo po prostu kochają książki!!!

      •  

        „Wiersze i wierszyki Jana Brzechwy”

        Dnia 14 kwietnia 2023 r. odbył się Szkolny konkurs recytatorski, którego motywem przewodnim była twórczość Jana Brzechwy. Członkowie jury w składzie: pani Stefania Szuba i pan Robert Paleczny oraz organizatorki konkursu panie Małgorzata Drozdowska i Zofia Michalska-Miazga wyłonili najlepszych recytatorów, a zostali nimi:


         

        MICHAŁ MACIOŁEK

        GABRIELA SZACIK

        MILENA LADA

        IZABELA SOCHA

        ANNA PLEBAN

        Wymienieni laureaci będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Turnieju Recytatorskim Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy.

        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!