• Samorząd uczniowski w roku szkolnym 2021/22

        •  

           

          ..................................................................................................................

           

          Akcja „Sprzątanie świata” w naszej szkole.

             Zbliżenia zdjęć w albumie fotograficznym na stronie internetowej szkoły.

          „Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the Word. Jego początki sięgają 1989, a został zainicjowany przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

          W Polsce akcję w 1994 roku zapoczątkowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

          Jej celem jest inicjowanie działań, dzięki, którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, a także pomoc przyrodzie w usuwaniu śmieci, które niestety zostawił człowiek.

          Uczniowie naszej szkoły, jak każdego roku, włączyli się w tą szczytną akcję. Jednym z bardzo ważnych celów statutowych naszej szkoły jest dbanie o środowisko naturalne.

        • Walentynki

        • Od kiedy Walentynki obchodzimy w Polsce??? Czy Walentynki to tylko święto zakochanych??? Odpowiedzi na to pytanie jak i inne związane z walentynkowymi tradycjami znajdziecie w materiałach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. 

          walentynki.pdf



        • Solidarni z Ukrainą!

        • ........................................................................................................................................................................

          ........................................................................................................................................................................

           

          Solidarni z Ukrainą!

           

          W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie, Dyrekcja oraz cała Społeczność Szkoły Podstawowej i Przedszkola solidaryzuje się
          z Ukrainą.

          Samorząd Uczniowski w porozumieniu z Kołem „Caritas” podjął decyzję o przeprowadzeniu zbiórki pieniężnej dla osób poszkodowanych w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Od jutra do piątku włącznie SU będzie zbierał pieniądze do puszek.

          Serdecznie zachęcamy do wsparcia inicjatywy i z góry dziękujemy za okazane serce.

          #solidarnizukraina

           

        • Regulamin Szczęśliwego numerka

        • .............................................................................................................................................................

           

          Regulamin Szczęśliwego Numerka w Szkole Podstawowej w Żyrakowie

           

          1. Szczęśliwy numerek jest losowany każdego dnia przed rozpoczęciem zajęć  i zamieszczany na tablicy SU.

          2. Losowany jest jeden numerek dla całej szkoły.

          3. Szczęśliwy numerek posiada osoba, której numer z dziennika odpowiada wylosowanemu.  W puli numerów ostatnią liczbę stanowi ostatni numer w dzienniku najliczniejszej klasy w szkole.

          4.  Szczęśliwy numerek zwalnia ucznia z:

          • niezapowiedzianych kartkówek i/ lub odpowiedzi ustnych

          5. Szczęśliwy numerek nie zwalnia ucznia z:

          • wcześniej zapowiedzianych sprawdzianów, testów, kartkówek, odpowiedzi ustnych  ( także tych przełożony)
          • bieżącej pracy na lekcji i aktywnego w niej udziału,
          • konieczności posiadania przyborów, zeszytów i książek niezbędnych do pracy na lekcji,
          • właściwego zachowania oraz wykonywania obowiązków dyżurnego,
          • odrabiania zadań domowych.

          6. Przywilej Szczęśliwego numerka wygasa wraz z zakończeniem przez ucznia zajęć lekcyjnych w danym dniu.

           

          Pozytywnie zaopiniowano dnia 07.03.2022.

           

           

           

        • Dzień Kobiet

        • ........................................................................................................................................................

           

          We wtorek w szkole panował wyjątkowy nastrój, bo to przecież Dzień Kobiet.  Nasi drodzy koledzy z Samorządu Uczniowskiego  zadbali o miłą atmosferę.

          Były życzenia, kwiaty i małe słodkości. Dzięki Wam Panowie, każda dziewczyna

          i kobieta poczuła się ważna i doceniona.

          Zdjęcia w albumie fotograficznym.

        • Dzień bez plecaka!

        • „ No backpack day”

          W piątek 1 kwietnia zorganizowano dzień bez plecaka czyli „ No backpack day”. To świetna zabawa i pokaz  kreatywności.  Uczniowie przynieśli swoje przybory szkolne  w przeróżnych „nosidłach” . Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

        • Dzień Ziemi

        • 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.Opis: Dzień Ziemi - Szkolne Blogi

           

          dzien_Ziemi_(1).pdf             

          To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej

          i inspirowania do życia w zgodzie

          z naturą.

           

          Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

          Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

           Według wstępnych szacunków,

           z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

          22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

          Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki.

          W tym roku hasło brzmi "Inwestujemy w nasza planetę”.

           

          Pamiętajmy, że dbanie o dobro naszej planety to obowiązek nas wszystkich. Wystarczy wprowadzić dobre nawyki. Zapraszamy do obejrzenia, krótkiej prezentacji poświęconej ekologii.

          Źródło:

          https://www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi

        • Nagłówek

        • DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

          W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.

          Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

          Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd nazwa niezapominajka.

          Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać. Celem święta jest  zainteresowanie najmłodszych ekologią. Starszym święto ma natomiast przypomnieć, że dobre nawyki w stosunku do przyrody, warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.

      • ...........................................................................................................................................

        Akcja „Góra grosza” podliczona!

        Serdecznie dziękujemy Wam drodzy uczniowie za włączenie się do  zbiórki monet. Uzbieraliśmy łącznie 538,10 zł czyli prawie 20 kg! Prawdziwym rekordzistą została klasa 4, która zebrała 133,77 zł. Dziękujemy wychowawcom za pomoc w koordynacji zbiórki oraz  uczniom klasy 8 A i B , którzy pomogli podsumować i spakować grosze.

        Dziękujemy członkom Samorządu Uczniowskiego za całoroczną pracę. Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji.

        Opiekun SU.

        ...................................................................................................................................