• Pedagog Szkolny - 2024/2025 r.

      •  

        Jak budować i wspierać poczucie własnej wartości u dziecka?

         

        "Dobrze rozwinięte i zdrowe poczucie własnej wartości jest silne i stabilne na przestrzeni czasu, jednak nie jest ani niezniszczalne, ani niezmienne"

        Petra Krantz Lindgren

        Czym jest poczucie własnej wartości?

        Poczucie własnej wartości to świadomość samego siebie: własnych umiejętności, marzeń, pragnień, myśli, uczuć, ale także akceptacja tego, jakim się jest i co się wie o sobie. Musi ono być budowane i wzmacniane od najmłodszych lat, ponieważ dobrze ugruntowane – ukształtuje w przyszłości szczęśliwą, spełnioną i świadomą osobę. Oczywiście w ciągu całego życia poczucie własnej wartości może i będzie ulegać zmianie lub osłabieniu np. wskutek przykrych doświadczeń. Dlatego równolegle należy skupić się na budowaniu pewności siebie. 

        Jeżeli dziecko jest świadome samego siebie, swoich wartości i przekonań, to jego postawą nie zachwieją przykre komentarze czy życiowe przeciwności. Mimo ich pojawienia się nie przestanie akceptować tego kim jest i co wie o sobie. Niestety świadomość siebie nie uchroni Twojego dziecka przed trudnymi emocjami związanymi z byciem ocenianym czy nawet krytykowanym przez innych. Jednak będzie mu łatwiej przejść obojętnie obok przykrych słów na swój temat i szybciej wróci do emocjonalnej równowagi.

        Jak niska samoocena przejawia się u dzieci?

        Pierwszym krokiem do skutecznego działania i budowania u dziecka poczucia własnej wartości jest poznanie swojego przeciwnika. Jakie sygnały wskazują na niskie poczucie wartości u Twojego dziecka?

        Jest samokrytyczne. Możesz wtedy usłyszeć, że nie jest w czymś dobre, nie jest wystarczające. Często nawet nie podejmuje próby dążenia do celu, mając w głowie głos, który mówi, że to nie ma sensu i na pewno się nie uda.

        Słuchając wewnętrznego krytyka bardzo często zamyka się w sobie - odrzuca nowe doświadczenia czy znajomości. Dzieci z niskim poczuciem własnej wartości są uwrażliwione na krytykę w stosunku do siebie, dotkliwie przeżywają porażki, a uwagi w stosunku do swoich działań biorą głęboko do serca. Tak tworzy się „błędne koło” i dziecko nie chce podejmować kolejnej próby.

        Jeżeli natomiast pochwalimy je za jakieś osiągnięcie - nie ucieszy się dobrym słowem, zacznie je podważać i kolejny raz krytykować siebie. Zdarza się także, że dziecko z niskim poczuciem wartości nie chce chodzić do szkoły czy przedszkola. Uważa, że nie dorównuje rówieśnikom, zamyka się na naukę i zdobywanie umiejętności, nawet, jeżeli coś sprawiało mu przyjemność.

        Jak dbać o dziecięce poczucie własnej wartości?

        Niskie poczucie własnej wartości to bardzo poważny problem – szczególnie dla dziecka, które jeszcze nie do końca umie rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi. Dlatego rolą rodziców jest dbałość o to, żeby dziecko było tak ugruntowane w swoich wartościach. Po to, by w momencie, kiedy przyjdzie zwątpienie, było świadome swoich wartości, a przede wszystkim akceptowało to, kim jest.

        Co rodzice mogą zrobić?

        Po pierwsze warto zadbać o to, żeby dziecko było autentyczne. Co to oznacza? Powinno żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, bez konieczności dostosowywania się do innych i ulegania presji otoczenia - w tym rodzinnym oczekiwaniom… Rodzice od najmłodszych lat powinni podbudowywać dziecko, pokazywać, że są z niego dumni, niezależnie od tego kim jest i co robi. To nauczy je kolejnej ważnej rzeczy, czyli niezależności, dzięki której będzie podążało własną drogą i realizowało osobiste cele, marzenia i plany. 

        Warto także dać swojemu dziecku przestrzeń na popełnianie błędów. Oddać w jego stery poczucie sprawczości i odpowiedzialności na swoje decyzje, które nie zawsze będą dobre. Rozmawiajmy z nim wtedy, lecz nie krytykujmy a okażmy wsparcie - dobrym słowem bądź gestem pokażmy, że jesteśmy obok i może liczyć na naszą pomoc w naprawieniu błędu. Taką postawą wzbudzimy zaufanie, a jest ono niezbędne do budowania zdrowych relacji. 
        Ugruntowanie w dziecku przekonania, że jest wystarczająco dobre to wymagająca praca, ale przyniesie ona w przyszłości niezwykłe korzyści. Warto zastosować metodę pozytywnego wzmacniania – chwalenie dziecka za dobre rzeczy pogłębi rodzinną więź i podbuduje jego pewność siebie. 

         

        Pamiętaj! Zaufanie na linii rodzic-dziecko jest niezwykle ważne w procesie budowania poczucia własnej wartości. Dzięki temu dziecko przyjdzie do Was ze swoimi kłopotami i rozterkami, co pozwoli na odpowiednią reakcję
        w przypadku trudnych doświadczeń.

         

         

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        WAŻNE INFORMACJE

         

        Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne - spis telefonów.

        Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

        W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

        Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

         

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        POLA NADZIEI 2024/2025

        Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Pola Nadziei 2024/2025. Koordynatorem akcji jest p. Agata Matłok pedagog szkolny. Jest to już piąta edycja na terenie województwa podkarpackiego.

        Akcja organizowana jest przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie. Deklaracja wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu obejmuje przeprowadzenie zbiórek na rzecz Podopiecznych Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Głównym celem akcji jest propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom. Staje się okazją do budzenia wrażliwości, empatii, kształtowania postaw prospołecznych.

        ,,Pola Nadziei" rozpoczynają się jesienią sadzeniem cebulek żonkili (ten kwiat jest symbolem nadziei) na znak solidarności z chorymi i tworzeniu „pól nadziei" Kiedy wiosną kwiaty zakwitną organizujemy kwestę, w której zbieramy wolne datki na pomoc chorym dzieciom. W podziękowaniu wręczamy darczyńcom żonkile.

        ----------------------------------------------------------

      • ZAKOŃCZENIE AKCJI "ZOSTAŃ MIKOŁAJEM DZIECIĘCYCH SERC"

        3 grudnia 2024 r. zakończona została w naszej szkole zbiórka darów w ramach akcji charytatywnej „Zostań Mikołajem Dziecięcych Serc” Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

        Zbiórkę potrzebnych darów na mikołajkowe paczki dla podopiecznych Hospicjum koordynowała pedagog szkolna – pani Agata Matłok, a zaangażowało się w nią wielu uczniów, rodziców i nauczycieli.

        Dziękujemy za dobroć, hojność oraz zaangażowanie w akcję.

        Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy, jako szkoła pomóc chorym dzieciom i ich rodzinom.

        ------------------------------------------------------------------------------