• Uroczysta akademia w wykonaniu klasy IV

          •  Alleluja biją dzwony!

            „Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas …” tymi słowami rozpoczęła się inscenizacja „Wielkanocne tradycje” przygotowana przez klasę IV.  Uczniowie przypomnieli wszystkim obyczaje i  symbole wielkanocne.  Występ uzupełniły piękne piosenki oraz oryginalna dekoracja.

            Po uroczystości nagrodzono uczniów, którzy wzięli udział w konkursie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Na korytarzach naszej szkoły ukryto specjalne jajka, a znalazcy, którzy je odkryli i prawidłowo rozwiązali wielkanocną zagadkę, otrzymali słodki upominek..

          • Śniadanie wielkanocne w klasie 7

          •  

            „Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie …”

                                                                                                                        

            Dnia 27 kwietnia 2024r. w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną w klasie 7 odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Wraz z Dyrekcją Szkoły Panią E. Ulak i Panem R. Palecznym, wychowawczynią klasy  uczniowie spędzili miło czas spożywając żurek z jajkiem w świeżutkim chlebku z piekarni Państwa Szymaszek z Woli Żyrakowskiej.  Uczniowie z wychowawczynią klasy  zorganizowali pokazowy stół z wielkanocnym koszyczkiem. Dobrze było razem zasiąść, zjeść, porozmawiać i pośmiać się. Już w świątecznych nastojach udaliśmy się do domów.

            Bo święto jest wtedy, gdy jesteśmy wszyscy razem, gdy łączy nas radość, życzliwość…

             

            Serdecznie dziękuję za wspaniałości na stole wielkanocnym

            Państwu W.M Sadowskim oraz Państwu D.S Longoszom.

            Dziękuję !

             

          • Powitanie wiosny

          • ,,Marzanna odchodzi, a z nią groźna zima.

            Słoneczko na niebie mocniej  grzać zaczyna”

            Powitanie wiosny 21 marca nierozerwalnie związane jest z topieniem Marzanny. Uczniowie klas I - III pożegnali zimę i jak tradycja nakazuje ruszyli z kukłą na spacer. Po wyrecytowaniu wiersza Marzanna została spalona. Na koniec dzieci z radością odśpiewały piosenkę o wiośnie. Zima odeszła, a nowa pora roku przyniesie ciepłe promienie słońca, śpiew ptaków, soczystą zieleń i kwiaty.

            WITAJ WIOSNO!

          • Spelling Master- edycja 3

          • Spelling Master- edycja 3.

            Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs języka angielskiego Spelling Master- edycja 3 został rozstrzygnięty. Uczniowie klas IV i V wykazali się biegłą znajomością alfabetu. Nie obyło się bez emocjonującej dogrywki. Udało się wyłonić zwycięzców:

            I miejsce  Zuzanna Podraza

            II miejsce Lena Ciarra

            III miejsce Natalia Orkisz

            Serdecznie gratulujemy wszystkim za liczny udział w konkursie i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

            Aneta Jaskot

          • Magdalena II miejsce, Lena wyróżnienie

          • „English Song Competition”

            W Domu Kultury i Kino Śnieżka w Dębicy odbył się XVII Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Lena Ciarra z piosenką  „Arcade” oraz Magdalena Czerniak wykonująca utwór „ If ain’t got you”. Dziewczęta wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i zostały docenione przez jury. W  kategorii Solista kl. 7-8 Magdalena  zajęła miejsce 2, a Lenna otrzymała wyróżnienie w kategorii Solista kl. 4-6. Serdecznie gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.

          • III miejsce w wojewódzkim konkursie Anny Pleban z kl.VII

          • "Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem". 

            Te słowa Witolda Pileckiego stały się myślą przewodnią i hasłem Konkursu Recytatorskiego "Zawsze wierni", w którym uczestniczyła uczennica naszej szkoły - Anna Pleban.  Ania wzięła udział w eliminacjach powiatowych, podczas których zdobyła pierwsze miejsce, kwalifikując się tym samym do eliminacji wojewódzkich, gdzie wywalczyła miejsce trzecie. Uzdolnionej recytatorce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Dni Bezpiecznego Internetu - zajęcia pt. „Dzień bez telefonów”

          • Dzień bez telefonów

            Kolejnym działaniem w ramach „Dni Bezpiecznego Internetu”   w  poniedziałek 18 marca 2024 obchodziliśmy „Dzień bez telefonów”. W naszej szkole jest zakaz używania  telefonów a osoby, które przyniosły telefon tego dnia  zostały poproszone żeby schować go głęboko w plecaku. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem  uzależnienia od telefonów. Na godzinach wychowawczych ten temat został szczegółowo omówniony.

            Telefon to wspaniałe urządzenie bez którego trudno sobie wyobrazić nasze życie. Niestety wirtualny świat czasem przysłania nam rzeczywistość. Nadmiernie spędzany czas przed ekranem negatywnie odbija się na naszym zdrowiu fizycznym, psychicznym oraz relacjach z najbliższymi. Pamiętajmy, że to urządzenie służy nam i to my powinniśmy mieć nad nim  kontrolę.

             

             

          • XXVIII Gminnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

          • Kolorowe stroiki, pisanki, palmy, baranki oraz wielkanocne wypieki i potrawy królowały w dniu 17 marca br. na stołach w Szkole Podstawowej w Zasowie. To wszystko za przyczyną stoisk wystawienniczych z ozdobami wielkanocnymi, które brały udział w XXVIII Gminnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

             

            Kiermasz był okazją do obejrzenia małych i większych rękodzieł wielkanocnych wykonanych przez uczniów ze szkół, świetlice wiejskie, twórców indywidualnych, stowarzyszenia działające na terenie gminy, a także warsztaty terapii zajęciowej. Dla najmłodszych został przeprowadzony Świąteczny Quiz z nagrodami.

            Wyczekiwanym momentem było wręczenie przez Zastępcę Wójta Gminy Żyraków Grzegorza Regułę i Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Anetę Domaradzką dyplomów i nagród laureatom XIII Gminnego Konkursu Plastycznego na Kartkę Wielkanocną oraz XXVIII Gminnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

            Nasza uczennica kl.IV Lena Ciarra zdobyła II miejsce w XXVIII Gminnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

          • Akcja Tron

          • Nasza szkoła dołączyła do kampanii „Akcja Tron”, która odważnie pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to tematy, o których warto rozmawiać. W ramach „Akcji Tron” uczniowie klasy VII przeprowadzili grę terenową, w której uczestniczyły klasa II. Na uczniów czekały zadania do wykonania:

            KORZYSTANIE Z SANITARIATÓW – czyhające zarazki.

            JAK ROZMAWIAĆ Z MŁODZIEŻĄ O ZDROWIU I HIGIENIE – zużycie wody w gospodarstwie domowym.

            JAK PRZETRWAĆ W GĄSZCZU ZARAZKÓW – historia toalety.

            ZASADY HIGIENY, CZYLI KONIEC Z PASAŻERAMI NA GAPĘ – królowa Bakterilla.

            Patronami akcji są między innymi: Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej.

             

            Kolejnym etapem udziału w kampanii będzie olimpiada dla klasy VII „Zarazkom wstęp wzbroniony! Zdrowie i higiena na co dzień”, która odbędzie się w kwietniu.

             

            Koordynator szkolny – pani Barbara Różańska wspomagana przez panią Lucynę Czernicką.

          • Musical „Aida” w Wykonaniu Licealnego Teatru Muzycznego

          • 15 marca 2024r. klasa VII wyjechała na muzyczne widowisko-musical w wykonaniu licealnego teatru w Sędziszowie MŁp. pt.,,Aida".

            Licealny Teatr Muzyczny działa przy sędziszowskim liceum powrócił na scenę. Młodzież 10 marca wystąpiła premierowo z nowym musicalem.

            „Aida” to musical , którego autorami są uczniowie Licealnego Teatru, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona. 

          • Zapraszamy do Gminnego Konkursu Plastycznego

          • Opis: Konstytucja 3 maja dla dzieci: historia i znaczenie - Wikikids

             

             

             

             

             

             

            REGULAMIN

            GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
             

            „Wiwat Maj, Trzeci Maj”

             

            W  ramach obchodów upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja Zespół Szkół w Żyrakowie ogłasza Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Wiwat Maj, Trzeci Maj”.

            § 1

            Celem konkursu jest:

            1) wzbudzanie u dzieci postawy patriotycznej oraz szacunku do symboli narodowych,

            2) przybliżenie dzieciom walorów ziemi ojczystej, jej bogatej historii, tradycji i kultury,

            3) propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej w formie plastycznej,

            4) kształtowanie inwencji twórczej, wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci,

            5) rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej,

            6) czerpanie radości z procesu tworzenia i prezentacja dziecięcej twórczości plastycznej.

             

            § 2

             

            1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół w Żyrakowie, 39-204 Żyraków 77, tel. 14 6822 877,          e-mail: zszpwz@op.pl, Centrum Kultury i Promocji Wola Żyrakowska 73a, 39-204 Żyraków,                 tel: 14 68 12 819, email: ckipzyrakow@gmail.com

            2. Patronem honorowym konkursu jest Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka

             

             

            § 3

             

            W konkursie mogą brać udział uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy Żyraków w kategoriach wiekowych:

            - kategoria I – przedszkole,

            - kategoria II - klasy I – III,

            - kategoria III - klasy IV - VIII.

             

            § 4

             

            1. Tematyka pracy powinna być związana z naszą Ojczyzną, jej przeszłością i teraźniejszością, wydarzeniami tworzącymi jej historię i kulturę, podkreślającymi więzi z krajem ojczystym, uczucia i postawy patriotyczne w tym przede wszystkim z wydarzeniami związanymi z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  

            2. Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie pracy plastycznej w rozmiarze A4 lub A3 (nie większym),

            3. Prace należy dostarczyć do Zespołu Szkół w Żyrakowie do dnia 15.04.2024 r.

            4. Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem na rzecz Organizatorów Konkursu zgody na jej ekspozycję.

            5. Uczestnik wyraża zgodę na:

            1. przetwarzanie danych osobowych, w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia konkursu,
            2. opublikowanie w środkach masowego przekazu imienia i nazwiska autora nagrodzonej pracy.

            6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w zakresie kategorii wykonawczych i związanego z nimi podziału nagród.

             

            § 5

             

            1. Komisja Konkursowa dokona oceny oraz przyzna nagrody rzeczowe. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w dniach 01.05.2024 oraz on-line na stronach internetowych Zespołu Szkół w Żyrakowie, Urzędu Gminy Żyraków oraz portalach społecznościowych tychże instytucji.

            2. Kryteria oceny: zgodność z tematem, kreatywność, samodzielność, estetyka wykonania.

            3. Ogłoszenie wyników nastąpi 29.04.2024 roku na stronie internetowej Zespołu Szkół w Żyrakowie.

             

            § 6

             

            1. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją treści niniejszego regulaminu i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników konkursu oraz wykorzystanie prac do ich upublicznienia.

            2. Przez podanie danych osobowych prawni opiekunowie dziecka wyrażają zgodę na ujawnienie tych danych podczas ogłoszenia wyników konkursu, również na stronach internetowych Organizatorów.

            3. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo publikowania i reprodukowania prac konkursowych. Nadesłane prace plastyczne przechodzą na własność Organizatorów.

          • „Królowa Śniegu” piaskiem malowana

          • „Królowa Śniegu” piaskiem malowana

             

            13 marca uczniowie klas I – III z wychowawczyniami byli w DK Mors na spektaklu „Królowa Śniegu”. Baśń przedstawiona została w postaci obrazów malowanych piaskiem na oczach widzów, którzy śledzili cały proces twórczy. Do niesamowitych doznań wizualnych dołączono głos lektora i wspaniałą muzykę co uczyniło spektakl niezwykłym i niezapomnianym.  „Królowa Śniegu” była fantastycznym przeżyciem dla dzieci i niezwykła formą kontaktu ze sztuką.

          • Wizyta w zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu

          • W dniu 12.03.24 uczniowie z kl VIII wraz z opiekunami  wyjechali do Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie - Osiedlu w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa i zajęć z doradztwa zawodowego. Celem wyjazdu było zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły oraz spotkanie z uczniami i nauczycielami. Nasi uczniowie wzięli udział w pokazowych zajęciach prowadzonych przez p.Krystiana Tumińskiego – nauczyciela szkolenia wojskowego. Podczas spotkania , młodzież została zapoznana z budową broni oraz techniką i taktyką jej użycia. Zdobyli też wiedzę na temat postaw strzeleckich oraz mieli możliwość strzelania z broni wojskowej - oczywiście pod bacznym okiem instruktora wojskowego. Uczniowie dowiedzieli się, że w tej szkole, w klasie o profilu mundurowym,  prowadzą zajęcia żołnierze - z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej oraz uczą o tajnikach  pracy w służbach mundurowych. To było ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników.

          • WYNIKI XIII GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

          • WYNIKI XIII GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

            W dniu 12 marca 2024 r. został rozstrzygnięty XIII Gminny Konkurs Plastyczny na Kartkę Wielkanocną. Prace konkursowe były oceniane w dwóch podkategoriach: kartka tradycyjna i nowoczesna. Na konkurs wpłynęło aż 491 kartek, a udział wzięło 336 uczestników.

            Kartka nowoczesna

             

            II miejsce – Lena Ciarra, kl.IV

             

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej

            Piłka ręczna

            21 lutego 2024 roku Szkoła Podstawowa w Czarnej była gospodarzem  zawodów powiatowych  w piłce ręcznej chłopców. W turnieju wzięły udział szkolne  reprezentacje Nagawczyny, Strzegocic, Czarnej, Żyrakowa i dębicka SP 10. Nasza drużyna, oparta na uczniach klasy siódmej, zajęła III miejsce.         W składzie wystąpili: Nikodem Niedzielski, Daniel  Dziurgot, Szymon Wiercioch, Patryk Czerwiec, Bartłomiej Jachimiec, Bartłomiej Żmuda, Michał Sadowski,  Igor Haracz, Piotr Ruciak, Bartosz Matraj.

            Piłka siatkowa

            7 marca 2024 roku  nasza reprezentacja dziewcząt  wyjechała  do Pilzna na zawody powiatowe  w piłce siatkowej. W turnieju wystąpiły drużyny            z Jodłowej, Róży, Nawsia Brzosteckiego, Pilzna, SP 3 Dębica i Żyrakowa. Nasze dziewczęta wygrały z Różą i Nawsiem i uplasowały się na III miejscu.                   W drużynie wystąpiły: Maria Mądro, Julia Strojek, Oliwia Stelmach, Lena Skóra, Daria Voitsekhivska, Karolina Sadowska, Magdalena Krajewska,  Wiktoria Dygdoń, Magdalena Czerniak, Hanna Wilk, Lena Rachwał.

            Zawodniczkom i zawodnikom serdeczne gratulacje składa opiekun Andrzej Kuczek.

             

             

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP)

          • W dniu 5 marca 2024 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie

            odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju

            Wiedzy Pożarniczej (OTWP) „Młodzież Zapobiega

            Pożarom”, w którym wzięło udział 28 uczniów z terenu

            Gminy Żyraków. 

            więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Żyrakowie https://gminazyrakow.pl/2024/03/07/gminne-eliminacje-ogolnopolskiego-turnieju-wiedzy-pozarniczej-w-zyrakowie-3/

          • Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

          • Dnia 24 lutego 2024r. w Zespole Szkół w Żyrakowie odbył się Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego .Orkiestrę podczas koncertu poprowadziło kolejno dwóch dyrygentów: ppłk Marcin Ślązak pełniący jednocześnie funkcję kierownika artystycznego orkiestry oraz mjr Dariusz Kaczmarski. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Żyraków i zaproszeni goście wysłuchali ciekawie zaaranżowanych i wirtuozowsko wykonanych tradycyjnych utworów patriotycznych i estradowych inspirowanych zarówno tradycją walki o wolność i niepodległość Polski, jak również rytmami z innych kultur. Kompozycje pochodziły z różnych epok historycznych. W zespole wystąpiła Orkiestra Koncertowa, soliści oraz balet. 

             

          • Wyjazd  na lodowisko

          •  

            Wyjazd  na lodowisko

             5 marca 2024r. klasa 4 wraz w wychowawcą i nauczycielem w-fu  pojechali na sztuczne lodowisko do Dębicy. Dla większości była to pierwsza wizyta na lodzie. Na szczęście obeszło się  większych upadków. Wszyscy  mogli poznać tajniki jazdy na lodzie pod okiem pana Andrzeja , który udzielał instrukcji i pomagał każdemu opanować trudną sztukę utrzymania się w pionie. Wszystkim dopisywał dobry humor. To z pewnością nie była ostatnia wizyta na lodzie.