• Wycieczka do Sandomierza i Ujazdu

Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju.   8 maja 2024r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

Jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast wznoszących się na siedmiu wzgórzach w widłach rzeki Wisły i Sanu.   Pierwszym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle.

Następnie uczniowie zwiedzili Bramę Opatowską - jedyną zachowaną bramę wjazdową do miasta, przechodzili przez Ucho Igielne. Podziwiali panoramę Sandomierza z tarasu widokowego. Obejrzeli Stare Miasto, dziedziniec zamkowy z zamkiem, Ratusz i zabytkowe kamieniczki.

Odwiedzili też Zbrojownię Rycerską, gromadzącą wierne kopie broni od średniowiecza aż po dzisiejsze czasy. Dzieci zakładały na siebie rekwizyty: zbroje, stroje z epoki, mundury,  wyposażenie średniowiecznej katowni. W kinie obejrzeli ciekawą animację „Sandomierz- królewska opowieść”, przedstawiającą dzieje miasta od powstania pierwszej osady do czasów współczesnych.

Później odwiedzili siedemnastowieczną rezydencję magnacką ”Krzyżtopór” w Ujeździe, ufundowaną przez Krzysztofa Ossolińskiego, która była w czasach swojej świetności największą rezydencją magnacką w Polsce i Europie. Według legendy oryginalny kształt budowli miał nawiązywać do kalendarza: 4 baszty oznaczają liczbę pór roku, 12 sal liczbę miesięcy, 52 pokoje - liczbę tygodni, 365 okien - liczbę dni w roku.                                     Miejsca urzekły nas swoim klimatem, a w jego uroczych zaułkach wszyscy czuli oddech minionych wieków.

• III. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Być jak Anna”

• Wyróżnienie Honorowe dla Leny Rachwał w III. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Być jak Anna”

30 kwietnia 2024

Miło nam poinformować, że praca plastyczna

Leny Rachwał uczennicy klasy 7  zdobyła Honorowe Wyróżnienie ,

a Praca Marii Dziurgot z kl. 6 zdobyła Wyróżnienie

w III. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Być jak Anna”, której organizatorem jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły i Anny Jenke w Zespole Szkół w Błażowej.
            Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, która będzie własną interpretacją tematu „Być jak Anna” i odpowiedzią na pytanie, co w obecnej sytuacji można zrobić, aby postępować tak jak Anna Jenke – Służebnica Boża, polska harcerka, pedagog, pisarka, magister filologii, działaczka społeczna?

Serdecznie gratulujemy Lenie i Marysi wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

nauczyciel-opiekun
            Barbara Różańska