• Dzień Babci i Dziadka

          • Niech nam Babcie i Dziadkowie żyją 100 lat!

            Babcia i Dziadek to osoby, które  w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego w naszej szkole nie mogło zabraknąć dziadków na uroczystości przygotowanej specjalnie dla nich. Obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się 13 lutego br. Uczniowie klas I – III przygotowani przez swoje wychowawczynie: Lucynę Czernicką, Małgorzatę Drozdowską i Renatę Flankowską przedstawili program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, taniec z pomponami oraz inscenizacja „Czerwonego Kapturka”. Na koniec pani dyrektor Elżbieta Ulak złożyła gościom serdeczne życzenia, a dziadkowie zostali obdarowani upominkami. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować im za cierpliwość, zrozumienie i opiekę. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane  łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków.

             

             

          • "Rozśpiewane Ferie w Kinie Radość'

          • Oferta na ferie

            Zapraszamy na "Rozśpiewane Ferie w Kinie Radość' wraz ze Szkołą Muzyki Rozrywkowej.

            Cel: Włączenie dzieci do świadomego tworzenia i odbioru kultury i sztuki

            Warsztaty  wokalne prowadzone przez instruktorki Szkoły Muzyki Rozrywkowej

            t

            Grupa I : godzina 9:00-14:00 wiek od 6 do 14 lat

            Grupa II : godzina 15:00-20:00 wiek od 15 lat

            Program warsztatów dla Grupy I

            • ćwiczenia oddechowe, emisyjne, fonacyjne, artykulacyjne
            • prawidłowa postawa
            • ruch sceniczny
            • analiza utworu
            • wspólne wykonanie utworu
            • projekcja filmu ,,Wyfrunięci”-bajka animowana

             

            Program warsztatów dla Grupy II

            • ćwiczenia oddechowe, emisyjne,fonacyjne, artykulacyjne
            • prawidłowa postawa
            • ruch sceniczny
            • analiza utworu
            • wspólne wykonanie utworu
            • projekcja filmu ,,Aline-Głos Miłości”- film inspirowany życiem Celine Dion

             

            Prowadzące:

            Justyna Cieślikowska-absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu, laureatka i uczestniczka wielu konkursów oraz festiwali krajowych i zagranicznych między innymi  na Malcie oraz Litwie, absolwentka Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, uczestniczka programu X FACTOR. W pracy z uczniami stawia przede wszystkim na edukację w zakresie : prawidłowej emisji głosu, postawy ciała oraz oddechu. Ważnym elementem jest dla niej swobodny ruch sceniczny.

            Łucja Niedbała- studentka pedagogiki oraz wokalistyki na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa na Uniwersytecie Rzeszowskim, absolwentka Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Dębicy. Uczestniczka wielu muzycznych projektów.

            Za najważniejszy cel pracy wokalnej z uczniami uważa w pełni świadomą i zrozumiałą dla każdego emisję głosu-począwszy od postawy ciała i pracy z oddechem, po bardziej zaawansowane ćwiczenia wokalne. Pragnie dzielić się  swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi wokalistkami i wokalistami.

             

            Istnieje możliwość zakupienia przekąsek, napojów, kanapek w budynku Kina w e-RCoffee

            lub zestawu obiadowego w Smakach Radości po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

             

            Miejsce: Kino Radość

            Data: 5 luty 2024r

             

            Cena : 35zł od uczestnika

             

            Wszelkich informacji udzielimy pod numerem 536 593 050

             

            Zapisy, rezerwacje

            online: www.kinoradosc.pl

            kasa kina: ul. Ignacego Lisa 3  

            telefonicznie 733 680 630

          • „W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale.”

          • „W karnawale, w karnawale wybieramy się na bale.”

            Karnawał to tradycja przepełniona muzyką i zabawą. 18 stycznia odbył się bal karnawałowy z wodzirejem dla klas I – III. Chętne dzieci wcieliły się w ulubionych bohaterów lub inne baśniowe  postaci. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w wielu zabawach prowadzonych przez wodzireja, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. Niespodzianką były odwiedziny bałwana Olafa i korowody prowadzone przez niego. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność. W trakcie zabawy dzieci miały przygotowane przez rodziców słodkie przekąski. Bal karnawałowy przebiegał w miłej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

          • Przeogarniacze- zakończenie projektu.

          • Przeogarniacze- zakończenie projektu.

            8 stycznia 2024r. odbyły się ostatnie zajęcia dla klasy 4 z projektu edukacyjnego realizowanego przez Fundację Śnieżka. Tematem warsztatów była praca projektowa. Uczniowie opracowywali plan wycieczki tematycznej związanej z projektem.

            W środę 17 stycznia 2024r. czwartoklasiści pojechali do Rzeszowa do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, gdzie wzięli udział w warsztatach z robotyki. Następnie odwiedzono rzeszowski oddział Narodowego Banku Polskiego oraz zwiedzono Muzeum Techniki i Militariów.

            Zapraszamy do fotorelacji.

            Opiekun

            Aneta Jaskot

          •  I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na świąteczną nutę”

          • 12 STYCZNIA 2024  

             

             

            W dniu 11 stycznia 2024 r. w Woli Żyrakowskiej został rozstrzygnięty I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na świąteczną nutę”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż już w pierwszej edycji udział wzięło 56 solistów i 10 zespołów. Najczęściej wybrzmiały takie utwory jak: „Cicha noc”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Pastorałka prosto z nieba”, „Od serca do ucha” czy „Przybieżeli do Betlejem”.

            Komisja zgodnie z regulaminem przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

             

            KATEGORIA III

            Soliści

            I miejsce – Lena Ciarra, Zespół Szkół w Żyrakowie,

             

            Wyróżnienia:

            - Zuzanna Podraza, Zespół Szkół w Żyrakowie,

            Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, nauczycielom oraz rodzicom i gratulujemy laureatom!

             

          • Wojewódzkie konkursy

          • JULIA I MARIA WYRÓŻNIONE W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH LITERACKICH

            Uczennice klasy VI z powodzeniem zaprezentowały swój talent literacki w dwóch konkursach: Maria Dziurgot zmieniła losy Janka Muzykanta z noweli Henryka Sienkiewicza i opisała jego życie jako wybitnego instrumentalisty.       Z kolei Julia Dziurgot, wcielając się w postać Ani Shirley, kunsztownym pismem spisała marzenia dziewczynki z Zielonego Wzgórza. Obie prace zdobyły uznanie i zostały nagrodzone wyróżnieniem: w XVIII edycji Konkursu Wojewódzkiego „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje” oraz IX Wojewódzkim Konkursie „List do Świętego Mikołaja”.

            Dziewczętom serdecznie gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.

          • Bezpieczne Ferie 2024

          •  

            ​​​​​​​

            Najważniejsze zasady zdrowego i bezpiecznego wypoczynku

            (przydatne informacje, które warto zapamiętać i stosować wedle potrzeby):

            1.  Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany? Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
            2. Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.
            3. Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.
            4. Należy obserwować  prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  
            5. Idąc do klubu /dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia – proszę się nie wahać, reagować!
            6. Należy porozmawiać z dzieckiem, jeśli jedzie samo na obóz, o przestrzeganiu kilku istotnych zasad własnego bezpieczeństwa. Powinno pamiętać, że:
            • nie należy zbliżać się do obcych zwierząt, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych,
            • do zabawy wybierać miejsca bezpieczne oraz zawsze trzeba przekazywać opiekunom, dokąd wychodzi i informować ich o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. o obcych, zaczepiających je ludziach, zakupach z nieznanego źródła itp.),
            • jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca i to na niego może liczyć, jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należy także podkreślić, że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren miejsca wypoczynku nawet bardzo blisko,
            • trzeba pilnować swoich pieniędzy i najlepiej nie nosić ich wszystkich przy sobie lub powierzyć część opiekunowi,
            • nie wolno przyjmować od nieznanych osób jedzenia i napojów,
            • zawsze odmówić, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę.
            • dokładnie myć ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
            • dbać o higienę osobistą, nie używać wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniać się i nie pożyczać ubrań,
            • nie pić napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
            • dokładnie myć surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętać o właściwym przechowywaniu żywności, unikać zakupów wątpliwej jakości żywności,
            • w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosić się do opiekuna lub wychowawcy.

             

            Podstawowe numery telefonów alarmowych:

            999 – Pogotowie Ratunkowe

            998 – Straż Pożarna

            997 – Policja

            986 – Straż Miejska

            112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

             

            DODATKOWE INFORMACJE

            :https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

             

            Baza wypoczynku

            Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

            Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja).

            Więcej informacji na temat wypoczynku można znaleźć na stronie MEiN w zakładce Wypoczynek.

            Zachęcamy również do zapoznania się z listą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących wypoczynku.

            „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

            Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja MEiN prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

            Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

            Bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku

            Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

            • Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

              Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

            • Kontrola środków transportu

              O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

            • Zaplanowane indywidualne wyjazdy

              Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

            Polecane serwisy

            Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

            Wypoczynek za granicą

            Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących.

            Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji Polak za granicą. To sprawdzone źródło informacji w podróży, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

            Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas odpoczynku, zabaw na śniegu i lodzie. Aby przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swoich domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

             

            Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność! Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

            • wychodząc bawić się na dwór, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na dłuższy spacer w zimowej aurze warto zaopatrzyć się w ciepły napój w termosie;
            • przestrzegaj zasad poruszania się po drodze. Pamiętaj o odblaskach – zimą widoczność jest bardzo ograniczona;
            • podczas zabaw na śniegu, czy zjazdów na sankach, wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, zachowaj więc szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
            • przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń ewentualnie niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie oraz gałęzie drzew;
            • ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
            • nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
            • pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. Powiadom o takiej sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która je usunie;
            • nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie jest czynem zabronionym i może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
            • korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
            • kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
            • nie dołączaj nigdy sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
            • podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe, portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

            Rodzicu,

            • jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej;
            • decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu maluchowi opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku;
            • wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzą sobie z jazdą;
            • pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.

            Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą.

            Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

          • „Roszpunka”

          • 5 stycznia uczniowie klas I – III z wychowawczyniami uczestniczyli w spektaklu Wrocławskiego Teatru In – Art pt. „Roszpunka”, który wystawiany był w Domu Kultury Mors. „Roszpunka” to adaptacja znanej baśni braci Grim. To opowieść o dziewczynce, która stawia czoła przeciwnościom losu. Ważnymi elementami spektaklu były ciekawe kostiumy i piękna muzyka. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie piosenki wykonywane były na żywo. Uczniowie wspaniale reagowali na przekazywane w spektaklu treści pełne fantazji i przygody. Spektakl nie tylko bawił, ale również pozwalał na odkrywanie takich wartości jak siła, odwaga i determinacja. To pełne magii przedstawienie na długo zostanie w pamięci i sercach młodych widzów.                                                                                                                     

          • Przeogaraniacze –przedsiębiorczość inaczej.

          • Przeogaraniacze –przedsiębiorczość inaczej.

            Klasa 4 jest w trakcie realizacji projektu edukacyjnego Fundacji Śnieżka Przeogarniacze. Za nimi zajęcia 2, 3 i  4, w trakcie których uczestniczyli w następujących warsztatach: „ Mój zawód-nasza przyszłość”, „By czas nie gonił nas”, „Nasze wybory, nasz świat”. Poruszane zagadnienia są ciekawe choć  czasem wymagające. Ćwiczenia w zarządzaniu czasem, wskazówki przy wyborze pracy marzeń , ekologia i planowanie własnej działalności gospodarczej to zadania, które z pewnością nasi uczniowie  wykorzystają jeszcze wiele razy w przyszłości. Zapraszamy do fotorelacji.

          • Jasełka

          • Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

            W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy V, którzy pod opieką wychowawczyni Anny Kopali, przypomnieli nam o tym co najważniejsze- jakimi wartościami powinniśmy się kierować podczas świąt oraz w życiu codziennym.

             

          • Pamiętaj!

          • Zasady bezpieczeństwa w czasie zimowej przerwy świątecznej!

             

            Pamiętaj!

             

             

            1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
            2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
            3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
            4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
            5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
            6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
            7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
            8. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
            9. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, kładów) jest niebezpieczne!
            10. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
            11. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
            12. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
            13. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.
          • Lena Ciarra

          • Wyróżnienie zdobyła Lena Ciarra z kl.IV w XIV Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Dębicy.

            Gratulujemy!

          • Dokarmiamy ptaki

          • Dnia 11.12.2023r. klasa czwarta wzięła udział w akcji dokarmiania ptaków zimą. Opiekunami uczniów byli Aneta Jaskot i Tomasz Kopala. Była to druga edycja tej akcji w naszej szkole. Uczniowie przynieśli różne ziarna oraz tłuszcz. Zebrane składniki  dokładnie wymieszali, a następnie ulepili „ptasie pyzy”, które zostały zawieszone w specjalnych siatkach na drzewach rosnących przed szkołą.  Głównym celem akcji było kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec zwierząt oraz zwrócenie uwagi na rodzaj pokarmu jakim dokarmiamy ptaki. Należy pamiętać, że ptaki powinniśmy dokarmiać różnymi ziarnami, a nie chlebem, który może im zaszkodzić.

          • Najpiękniejsze domki z piernika

          • Zapraszamy do obejrzenia domków z piernika.

            Wystawa  na I piętrze w szkole zapraszamy.

             

            Uczestnicy szkolnego konkursu:

            Przedszkole

            Sandra Drobot gr.III Jeżyki

            Szymon Baran gr.III Jeżyki

            Aleksander Dziurgot gr.III Jeżyki

            Bartosz Mróz gr.II Wiwiórki

            Adrianna Baran gr.II Wiwiórki

             

            Szkoła Podstawowa 

            Michał Jaśkowski kl.I a

            Alicja Stachnik kl.Ia

            Inga Mazur kl.Ia

            Igor Piecuch kl.Ia

            Jakub Szczędor kl.Ia

            Piotr Foks kl.II

            Michał Pruszkowski kl.II

            Antoni Dziurgot kl.III

            Julia Miśkiewicz kl.III

            Mikołaj Mróz kl.III

            Gabriela Smaś kl.III

            Liliana Muciek kl.III

            Lena Ciara kl.IV

            Maja Kaźmierczak kl.VI

            Bartosz Matraj kl.VII

             

             

             

             

          • Budki dla bezdomnych kotków

          • Pierwsze budki dla kotów zostały zawiezione do Fundacji Psi Azylek-zwierzęta w potrzebie .Wykonali je młodzież z kl.VII SP w Żyrakowie ( Anna Pleban,Gabriela Moskal, Aleksandra Longosz, Michał Sadowski, Karolina Sadowska,Martyna Żak, Natalia Jaszcz,Milena Ćwik, Maria Stelmach) i przedszkolaki z grupy I,II i III Przedszkola w Żyrakowie. Budki zawiozła osobiście Pani Agnieszka Zator nauczyciel gr.II z przedszkola. Akcja budki dla kotów zagościła u nas w szkole drugi raz dzięki Pani B.Różańskiej,która poprosiła o pomoc przy robieniu budek w tym roku również grupy przedszkolne. Serdecznie dziękuję przedszkolakom Marcelowi Mrozowi, Leonowi Kaźmierczakowi oraz Paniom Izabeli Siembab, Agnieszce Zator i Joli Artwik za wielką pomoc. Słowa podziękowania również kieruje do rodziców za przyniesienie materiałów do wykonania domków. Dziękujemy

          • Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie

          • MIKOŁAJKOWY KONCERT DLA DZIECI

            Dnia 4 grudnia uczniowie klasy I A i II uczestniczyli w mikołajkowym koncercie dla dzieci pt. „Mikołaj też czeka na święta Bożego Narodzenia” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

            W ten magiczny grudniowy czas dźwięki znanych i lubianych przebojów świątecznych i zimowych przeniosły dzieci do zaczarowanej krainy Świętego Mikołaja, gdzie wszystko jest możliwe. Było to bardzo wyjątkowe wydarzenie, wypełnione najsłynniejszymi utworami bożonarodzeniowymi i wspaniałą atmosferą. Dzieci słuchały i bawiły się przy utworach ze znanych bajek i filmów m.in. ,,Kevin sam w domu”, „Kraina Lodu” czy „Rudolf czerwononosy renifer”. Podczas występów nie zabrakło również pomocników Świętego Mikołaja czyli Elfa i Renifera.

            Uczniowie byli bardzo zachwyceni, zwłaszcza, że mogli aktywnie brać udział w tej świątecznej, mikołajkowej zabawie.