W dniach 5- 6 czerwca .2024r. z inicjatywy pani pedagog w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów z klas VII i VIII w ramach realizacji programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów’. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół w Żyrakowie, Bobrowej i Korzeniowie wraz z wychowawcami.
W pierwszym dniu warsztatów odbyło się również spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów z kl VII i VIII wraz z pedagogiem szkolnym oraz szkolenie dla nauczycieli .Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z celami, założeniami i przebiegiem programu oraz wybranymi wynikami badań, które wyraźnie pokazują chroniącą rolę rodziców i innych pozytywnych dorosłych w życiu ich dzieci.
Dzięki szerokiemu zakresowi interesujących treści program odegrał ważną rolę w pracy wychowawczej z młodzieżą szkolną. Stanowi cenną i skuteczną pomoc w przeciwdziałaniu zachowaniom problemowym i ryzykownym młodzieży.
W czasie realizacji programu z młodzieżą trenerzy przedstawili elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania. W sposób bardzo wyraźny przedstawiono wiedzę na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych na zawieranie znajomości i budowanie relacji. Ukazano siłę presji rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią w relacjach z innymi. Uczniowie słuchali trenerów z uwagą i brali aktywny udział w programie.
W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie (kubki, bidony, opaski, torby i koszulki z logo programu). Treści programu ilustrowane były świadectwami zdrowego stylu życia realizatorów oraz osób znanych z mediów (znani sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, kierowca rajdowy i inni), którzy w swoim życiu kierowali się szacunkiem do drugiego człowieka, bezinteresowną pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat rozwijają swoje pasje i są szczęśliwymi ludźmi.
Program w dużym stopniu przyczynił się do refleksji młodzieży nad „drogą do realizacji marzeń, miłości i osobistego szczęścia”. Trenerzy z pomocą młodzieży starali się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:
– Jak budować szczęśliwe życie?
– Co może dać człowiekowi prawdziwe i trwałe szczęście?
– Jak budować więzi z innymi?
– Czy warto mieć marzenia i pasje?
– W jaki sposób okazywać szacunek?
– Jakie są różne rodzaje miłości?
– Jaka musi być miłość, by dawała człowiekowi szczęście?
Ważne przesłanie, wynikające z programu jest takie, że każdy człowiek jest „gwiazdą”. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z: rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młody człowiek w swoich wyborach kierował się rozumem. Życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka.
Życzymy naszej młodzieży, by odnalazła swój skarb – swoje szczęście.