DRODZY UCZNIOWIE !
Po raz kolejny musimy zmierzyć się sytuacją panującą w naszym kraju. Związana jest ona z epidemią koronawirusa. Obecnie nie uczęszczacie do szkoły, a nauka odbywa się w trybie zdalnym. Pamiętajcie o pozostawaniu w domu i nie spotykajcie się ze znajomymi. Dbajcie też o higienę i często myjcie lub dezynfekujcie ręce!
Potraktujmy ten czas jako możliwość ćwiczenia cierpliwości, optymizmu, odpowiedzialności i kreatywności.
Poniżej podaję Wam kilka rad, które pomogą wykorzystać jak najlepiej obecny czas:
Po pierwsze: UTRZYMAJCIE SZKOLNY TRYB DNIA
- Wstawajcie o tej samej porze.
- Zachowajcie poranną rutynę – pamiętajcie o higienie i śniadaniu.
- Przed rozpoczęciem nauki możecie wyjść na balkon albo otworzyć okno i pooddychać świeżym powietrzem, co rozbudzi ciało, wzmocni odporność i będzie imitowało wyjście do szkoły.
- O określonej porze rozpocznijcie pracę.
- W czasie nauki róbcie krótkie, ruchowe przerwy.
- W czasie przerw unikajcie przeglądania Internetu, oglądania TV,czy grania
w gry.
- Zaplanujcie czas popołudniowy.
- Utrzymujcie kontakty towarzyskie tylko online.
- Spędzajcie czas z domownikami.
- Pomagajcie w domowych obowiązkach.
- Ustalcie limit grania w gry komputerowe i oglądania TV.
- Przed snem nie korzystajcie z Internetu i telewizora.
- Przed pójściem spać podsumujcie to, co udało się wykonać danego dnia. Doceńcie swoje dokonania i wyciągnijcie wnioski na następny dzień.
- Dbajcie o sen.
Po drugie: WYKORZYSTUJCIE SIŁĘ WOLI
Zatrzymajcie się! Nie pędźcie tak! Doceńcie siebie, bo to bardzo ważna sprawa! Dajcie sobie chwilę na przemyślenia, porozmawiajcie sami ze sobą.
Ćwiczcie silną wolę- jest bardzo ważna!
Pamiętajcie, że ci, co wytrwali, odnieśli później więcej sukcesów.
I tego Wam życzę!
Po trzecie: BĄDŹCIE BEZPIECZNI W SIECI
Prawdopodobnie, szczególnie teraz często korzystacie z Internetu. O tym, że jest to bardzo pożyteczne narzędzie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zdarza się jednak, że używając go zapominamy o tym, że może on być również źródłem zagrożeń, więc przypominam: Musicie być czujni i przestrzegać zasad bezpieczeństwa!
A oto i one:
- Będę starał/a się sprawdzić każdą informację znalezioną w Internecie również w innych miejscach (np. na innych stronach internetowych, w bibliotece, zapytam rodziców).
- Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie będzie próbował dręczyć, obrażać, wyzywać, zmuszać do czegoś mnie lub inne osoby.
- .Będę informował/a rodziców o każdym przypadku, kiedy ktoś poznany w Internecie
i będzie chciał się ze mną spotkać .
- Będę informował/ a rodziców o każdym przypadku, kiedy zauważę, że z moim komputerem dzieje się coś dziwnego .
- W sposób miły i grzeczny będę odnosił/a się do innych użytkowników Internetu., nie będę odpowiadać na zaczepki słowne, ani używać wulgarnego języka.
- Będę prosił /a rodziców o zgodę i pomoc podczas instalacji nowych programów oraz pomagał/a rodzicom w obsłudze nowych programów, gier, jeśli rodzice będą chcieli je poznać.
- Będę chronił/a swoje dane (nazwisko, adres, nr. telefonu) i pod żadnym pozorem nie udostępnię ich nikomu poznanemu przez Internet .
- Nie będę przeglądać stron zawierających treści przeznaczone dla dorosłych
- Nie będę zaniedbywać swoich obowiązków szkolnych i domowych z powodu korzystania z komputera
- Będę korzystał(a) z komputera w czasie ustalonym z rodzicami.
Po czwarte: NIE BÓJCIE SIĘ PROSIĆ O POMOC
Kiedy czujecie, że nie potraficie sobie z czymś poradzić. Z czymkolwiek… zadaniem, złością , smutkiem itd. bez wahania proście o pomoc ! Zwróćcie się o nią do rodziców, opiekunów, do kogoś, do kogo macie zaufanie. Na mnie, możecie liczyć ! Jestem do Waszej dyspozycji, szczególnie teraz, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.
Kontakt z pedagogiem szkolnym jest możliwy także pod adresem e-mail:pedagog.zyrakow@gmail.com ( można umówić się na rozmowę telefoniczną) oraz za pomocą komunikatora CLASSROOM.
Pamiętajcie także, że Fundacja „Dzieci Niczyje” uruchomiła pierwszy bezpłatny i ogólnopolski TELEFON ZAUFANIA dla DZIECI i MŁODZIEŻY – 116 111. Jest on obsługiwany przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. Konsultanci porozmawiają z Wami o każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Nie ma problemów ważnych i nieważnych.
Po piąte: UŚMIECHNIJCIE SIĘ I DBAJCIE O SIEBIE!
Pozostaję do Waszej dyspozycji.
Życzę Wam zdrowia, spokoju i szybkiego powrotu do szkoły
Pedagog szkolny- Agata Matłok