• 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          •  

            Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, które czytając, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przeżywają wspaniałe emocje. I dlatego po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy święto, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Tym razem zapoznawaliśmy się z twórczością Marii Konopnickej – patronki 2022 roku. Na korytarzu zorganizowano miejsce, gdzie na wszystkich przerwach i lekcjach chętni, zarówno dorośli jak i dzieci, wspólnie spędzali czas przy książce. Do akcji włączyli się: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pani sekretarka, a przede wszystkim uczniowie. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane zostało przez bibliotekę i współpracujący z nią Klub Dziennikarza.

          • Zebranie z Rodzicami!

          • Zebranie z Rodzicami!

            Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców uczniów

            naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się 26

            września 2022 roku o godzinie 16.30 na  sali teatralnej,

            następnie odbędą się spotkania z wychowawcami klas.

             

            Serdecznie zapraszamy!

          • Zbieramy Talenciaki !

          • Bierzemy udział w  projekcie Lidl  „Szkoły Pełne Talentów”. Jest to akcja, którą chcą zmobilizować Polaków do działania na rzecz lokalnych społeczności, a dzieciom z polskich szkół przekazać sprzęt sportowy i elektroniczny najwyższej jakości. Zarejestrowaliśmy naszą szkołę i od 12 września można przekazywać Talenciaki. Pomóż nam zbierać Talenciaki.

            Jak przekazać szkole Talenciaka?

            Zeskanuj kod QR lub wejdź na Szkoły Pełne Talentów | LIDL.PL, odszukaj szkołę w Świerżach i przekaż nam Talenciaka.

            Zasady tego przedsięwzięcia są proste:
            od 5 września do 13 listopada br. klienci sklepów Lidl będą otrzymywać „TALENCIAKI” – specjalne kupony, które mogą przekazać na rzecz wybranej szkoły. Za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo można zdobyć „TALENCIAKA”. Każdy „TALENCIAK” to punkt dla wybranej placówki, a także los na loterii. W odbywającym się co dwa tygodnie losowaniu szkoły niezależnie od swojej wielkości i położenia, będą miały szansę wygrać m.in. kompletnie wyposażone sale komputerowe oraz sprzęt elektroniczny.

            „TALENCIAKI” będzie można aktywować na stronie www.lidl.pl/szkoly wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR, i przypisując je do wybranej przez siebie szkoły.

            Specjalne kupony również będzie można przekazać w tradycyjnej formie – wystarczy przynieść je do szkoły i wrzucić do specjalnych pudełek znajdujących się na korytarzach naszej placówki.

            Serdecznie zachęcamy do wspierania naszych młodych TALENTÓW

            LICZYMY NA WASZĄ POMOC! DZIĘKUJEMY!

             

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. 

          • Informacje dla rodziców dzieci, które rozpoczną naukę w szkole podstawowej

          •  

            PLECAKI SZKOLNE

            Z kolejnych badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarna wynika, ze około 40% uczniów szkół podstawowych nosi zbyt ciężkie plecaki!                                                 

            Masa plecaka wraz z zawartością nie powinna być większa niż 10% masy dziecka. Plecak nie powinien zmieniać naturalnego sposobu chodzenia i stania.

            Co mogą zrobić rodzice?

            1. Kupić dobry plecak:

            - lekki – niektóre plecaki, nawet bez zawartości, mogą ważyć kilka kilogramów

            - zaopatrzony w regulowane, miękkie i szerokie szelki - regulacja pozwala na ścisłe przyleganie plecaka do kręgosłupa, a odpowiednio szerokie szelki nie wrzynają się w ramiona

            - z usztywnioną ścianką tylną, uwypukloną w dolnej części ze względu na naturalna krzywiznę kręgosłupa

            - z przegródkami w środku – umożliwia to równomierne rozłożenie zawartości plecaka oraz utrzymanie ładu i porządku.

            2. Zwrócić uwagę na dobór zeszytów - zrezygnujmy z grubych zeszytów w sztywnych okładkach na rzecz zeszytów cieńszych i w miękkiej oprawie. Te ostatnie może nie są tak efektowne i trwałe, lecz na pewno są lżejsze i dają odpocząć kręgosłupom naszych dzieci.

            3. Zaopatrzyć dziecko w lekkie i wyłącznie niezbędne przybory szkolne –  np. zrezygnować z wieloczęściowych, bogato wyposażonych piórników.

            4. Sprawdzać zawartość plecaków - wiele dzieci nosi do szkoły zabawki, kosmetyki, urządzenia do odsłuchu muzyki, zbędne w danym dniu podręczniki i zeszyty i inne przybory

            Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

            Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg

             

            Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.

            Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.

            Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach. Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym. Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

             

             

             

          • Wszawica - co powinniśmy o niej wiedzieć?

          • Wszawica - co powinniśmy o niej wiedzieć?

            Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.

            Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.

            Wszawica – co to za choroba

            Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.

            Co powoduje wszawicę?

            Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).

            Jak długo trwa wszawica?

             

            Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?

            Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalny i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.

            Jak leczyć wszawicę?

            W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).

            Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.

            Kiedy wszawica jest wyleczona?

            Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.

            Profilaktyka wszawicy?

            Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy.

            Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację

            Jak zapobiegać wszawicy?

            Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

            • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
            • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
            • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
            • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
            • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

            Czego nie należy robić?

            • Nie wolno!!!

            Stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i/lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.

            • Bezwzględnie nie wolno!!!

            Piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.

            Dlaczego wszawica powraca?

            Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.

             

             

          • #Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

          • Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2021/2022 do programu

             #Laboratoria Przyszłości

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

             

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup sprzętu edukacyjnego, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            Jaki sprzęt został zakupiony w ramach programu, będzie można zobaczyć w Albumie fotograficznym, gdzie zostaną udostępnione zdjęcia i filmy z wybranych zajęć edukacyjnych.

             

            Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

            Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

             

            W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:           

            Szafka z pojemnikami na drukarkę 3D , Filament PLA zielony fluorescencyjny 1kg do Drukarki 3DMikrokontroler z czujnikami i akcesoriami. Najbardziej kompletny samouczek dotyczący zestawu startowego dla Arduinu UNO 14 TXTS26910,Stacja lutownicza 2w1 700W ,Aparat fotograficzny. Lustrzanka Canon EOS 250D + 18-55mm IS STM,Statyw Fancier Statyw Fancier Wt-3750 - 183cmZestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy Softbox + Żarówka fotograficzna 18 TKDA1898,Mikrofon kierunkowy nakamerowy Synco M3 kardioidalny z odsłuchemMikroport, bezprzewodowy system mikrofonowy 2,4 GHz                ,Gimbal ręczny FeiyuTech G6 Max,Laptop multimedialny,          Mikroport. Zestaw mikrofonów nagłownych VHF ,Licencja ClassVR - roczny dostęp do portalu portalu ,Kolumna mobilna Ibiza PORT8VHF-BT,Mikrofon dynamiczny Vonyx Długopis 3D,Wkłady do długopisu 3D. Zestaw do nauki kodowania i programowania. Tło fotograficzne zielone 1,6x5m. Greenscreen Tło fotograficzne białe 1,6x5m,Zestaw do zawieszania tła 200x368cm Statyw mikrofonowy z uchwytem,Mikroskop cyfrowy 20–500x z ekranem LCD i kamerą 5Mpix Blender ręczny Frappe 800W,WYCD! Klocki konstrukcyjne KNEX. Energia odnawialna,Zestaw 4x mBot Explorer Kit + akcesoria,Waga spożywcza kuchenna elektroniczna 5 kg LCD,Tablica ścieralna magnetyczna biała,Okulary ClassVR Premium VRP4 - wirtualne laboratorium przedmiotowe.

            Powyższy sprzęt będzie wykorzystany  na zajęciach  informatycznych, przedmiotowych , na zajęciach kółka informatycznego oraz na świetlicy szkolnej. Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

            System Class VR zostanie wykorzystany  do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów m.in. w pracowni matematycznej, chemicznej, fizycznej, przyrodniczej, biologicznej, geograficznej, językowej i historycznej. Dzięki mikrokontrolerowi Arduino uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania oraz poszerzą swoją  wiedzę z zakresu elektroniki i nowoczesnej technologii. Aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów. Mikroskop cyfrowy Levenhuk DTX 700 LCD jest przeznaczony do badania preparatów nieprzeźroczystych. Doskonale sprawdza się podczas pracy z biżuterią, płytkami drukowanymi, minerałami, monetami oraz przekrojami metali. Ten mikroskop można również wykorzystać do badania owadów i roślin. Sprzęt ten zostanie wykorzystany na zajęciach biologii, przyrody, chemii oraz fizyki.Długopisy 3d wykorzystamy na zajęciach plastycznych, technicznych, zajęciach matematyki – projektowanie przestrzenne.

            Na zjęciach kółka z informatyki kl.II już wypróbowaliśmy programowanie Super Robotów .Zdjęcia same mówią za siebie.Zapraszamy do albumu fotograficznego naszej szkoły.

            Labolatoria Przyszłości zagosciły na lekcji : chemii, biologii, j.polskiego ,informatyki, przyroda zajęcia świetlicowe.

          • Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Dębicy

          • Szanowni Państwo !

             

            Już 19 września o godz. 10:00  rusza rejestracja na nowy, zimowy

            semestr 2022-23 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy

            organizowanego przez Fundacje Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu

            Dolina Lotnicza.

             

            Bezpłatne zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych

            w wieku od 7 do 12 lat zamieszkałych na terenie powiatu dębickiego.

             

              ZAPISY PROWADZONE SĄ ONLINE, ROZPOCZNĄ SIĘ 19 WRZEŚNIA O GODZINIE

            10.00 I POTRWAJĄ DO 26 WRZEŚNIA (WŁĄCZNIE).

             Adres  strony na której opisano dokładnie sposób rejestracji
            https://dolina-wiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/ 
          • „Sprzątanie świata - Polska"

          • „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

            „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. 

          • ROK SZKOLNY 2022/2023 ROZPOCZĘTY!

          • ROK SZKOLNY 2022/2023 ROZPOCZĘTY!

            W czwartek 1 września nasza szkoła wypełniła się gwarem i śmiechem. Po wakacyjnej przerwie powróciliśmy w mury naszej placówki, a pierwsze spotkanie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców odbyło się w hali sportowej. Zebranych powitał pan Robert Paleczny, szczególnie ciepło pozdrawiając  pierwszoklasistów i nowych uczniów, którzy dołączyli w tym roku do naszej społeczności szkolnej. Zgodnie z tradycją oddaliśmy cześć
            i chwałę bohaterom II wojny światowej, ponieważ tego dnia przypadła
            83 rocznica jej wybuchu. Z zadumą wysłuchaliśmy wzruszających wierszy
            i pieśni o walczących za wolność Ojczyzny. Po części artystycznej pani dyrektor Elżbieta Ulak oficjalnie ogłosiła rok szkolny 2022/2023 za rozpoczęty.

            Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom życzymy owocnej i twórczej pracy, wiele wytrwałości, sił oraz realizacji zamierzonych celów.