• Kolejowe ABC

          • Kampania Kolejowe ABC II to zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego druga edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych.

             

            Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów. Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Zakładane rezultaty projektu Kampania Kolejowe ABC II obejmują m.in:

            • podniesienie świadomości i wiedzy w zakresie merytorycznym projektu – zarówno wśród dzieci, które wezmą bezpośredni udział w zajęciach edukacyjnych, jak i wśród odbiorców przekazu medialnego,

            • realizację spójnego, kompletnego i uniwersalnego programu edukacyjnego, który będzie mógł być wykorzystywany przez placówkę edukacyjną także po zakończeniu projektu,

            • zwiększenie stopnia zainteresowania tematyką bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego oraz poruszania się na obszarze kolejowym/ w pobliżu terenów kolejowych,

            • podniesienie stopnia wiedzy, umiejętności właściwych reakcji i prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów/uczestników ruchu kolejowo-drogowego,

            Klasa V i VI Wzięła udział w konkursie „Kierunek – Bezpieczeństwo” Kampanii Kolejowe ABC II! Stworzyli Super Bezpieczne miasteczko Peronowo i wysłaliśmy zdjęcia prac do konkursu. Teraz zespoły uczniów z klasy V Maria Dziurgot i zespoły z klasy VI – wszyscy uczniowie czekają na wyniki. Zapraszamy do obejrzenia prac!

            Opiekunem kampanii Kolejowe ABC w szkole była B.Różańska

          • „Magiczny świat Marii Konopnickiej”

          • „Magiczny świat Marii Konopnickiej”

            Pod takim hasłem dnia 16 listopada odbył się Szkolny konkurs recytatorski. Jego uczestnicy zaprezentowali wiersze patronki 2022 roku. Jury w składzie: panie Stefania Szuba i Elżbieta Ulak oraz organizatorki konkursu panie Małgorzata Drozdowska i Zofia Michalska-Miazga z ogromną przyjemnością wysłuchały prezentowanych utworów.

            Laureatami konkursu zostali:

            MICHAŁ MACIOŁEK

            ALEKSANDRA BONAREK

            ANNA MEDYGRAŁ

            ANTONINA PARYS

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

             

          • Rozpoczynamy akcję Góra grosza XXIII edycja.

          • Rozpoczynamy akcję Góra grosza XXIII edycja.

            Jak co roku nasza szkoła przyłącza się do akcji charytatywnej Góra grosza. Zbieramy fundusze dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być ze swoją rodziną. Monety prosimy zbierać do skarbonek w klasach. Akcja potrwa od listopada 2022 do lutego 2023. Liczymy  na Wasze wsparcie.

            Samorząd Uczniowski

          • Spotkanie w szkole z policjantem

          • Z inicjatywy pedagoga szkolnego we wtorek 08.11.22r. odbyło się spotkanie z policjantem – mł. asp. Magdaleną Baran – pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Dębicy dla dzieci z gr 4 (przedszkole) oraz dla uczniów z klas I-V. Tematem pogadanki była ,,Bezpieczna droga do szkoły’’. Funkcjonariusz, mł asp. Magdalena Baran przypominała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegała również najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Podczas spotkania dzieci i uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń m.i.n. kiedy zauważą pożar. Przypomnieli też sobie numery alarmowe. Policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą spotkać dzieci podczas kontaktu z obcymi i omówiła sposoby unikania ich. Duże zainteresowanie wzbudził mundur policjantki oraz akcesoria potrzebne jej do pracy. Ponadto uczniowie zapoznali się z obsługą sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej radiowozu. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Takie spotkania odbywają się w naszej szkole co roju. Wierzymy, że i w tym roku wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły. Pani pedagog Agata Matłok serdecznie podziękowała przedstawicielowi Policji za cenne rady i wskazówki, a uczestnikom za uwagę.

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka

          •  

             

            Święto Niepodległości

             „Spośród słów używanych nieczęsto,
            tłumnie dzisiaj na place wybiegło
            słowo piękne, jak honor i męstwo,
            słowo, które brzmi –

            N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

             

            11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki
            i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

            Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

            Z tej okazji w czwartek 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Przygotowany przez kl. VII, którzy  przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej w wykonaniu naszych uczniów: śpiew:kl. III Gabriela Szacik i Lena Ciara, kl. IV Martyna Foltak, kl. V Maja Kaźmierczak, Emilia Stelmach i Oliwia Rak, kl.VI Magdalena Czerniak i Nikodem Niedzielski, recytacja: kl.VI Anna Pleban.

            Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem Pani Dyrektor Elżbiety Ulak, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

            Całość została przygotowana przez wychowawcę klasy VII Joannę Dziadowiec. W tworzeniu oprawy muzycznej wspomagała  Barbara Różańska i Renata Flankowska.

          • Gminny Konkurs Pieśni Religijnej i Patriotycznej

          • W dniu 26 października br. w Woli Żyrakowskiej odbył się Gminny Konkurs Pieśni Religijnej i Patriotycznej, w którym udział wzięło 42 solistów i 4 zespoły. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Żyrakowa również prezentowali swoje umiejętności wokalne i artystyczne.
            Oto wyniki:

             

            KATEGORIA I – soliści

            III miejsce – Lena Ciara kl.III

            KATEGORIA II – soliści

            Wyróżnienie – Nikodem Niedzielski kl.VI

            Szkołę reprezentowała również uczennica klasy VI ,wystepując w kategrii ,,recytacja".Anna Pleban zdobyła II miejsce.

            Gratulujemy!

            Serdeczne gratulacje również dla tych, którzy wzięli udział w konkursie i reprezentowali naszą szkołę : Gabrieli Szacik kl.III, Martynie Foltak kl. IV, Mai Kaźmierczak kl. V, Emilii Stelmach kl. V oraz Oliwii Rak kl. V.

          • ,,Poznaj Polskę"

          • Szkoła Podstawowa w Żyrakowie  pozyskała dotację celową w kwocie 5 000 zł ze środków budżetu państwa na organizację wycieczki szkolnej dla uczniów w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”. 

            Dzięki temu 4 listopada 2022r. klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę. 

               Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Zamku w Łańcucie - jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce oraz Synagogii w Łańcucie.

              O godzinie 9.30 rozpoczęliśmy spacer po muzeum. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.

               Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie podziwialiśmy: Wielką Sień, Galerię Rzeźb, Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński,  Pokój Bilardowy, Salę Teatralną i pokoje kąpielowe. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi eksponatami: meblami, żyrandolami, podłogami, kryształowymi lustrami i bogactwem zdobień. Obejrzeliśmy zgromadzone dzieła sztuki oraz portrety dawnych mieszkańców, czyli członków rodu  Lubomirskich i Potockich. Następnie udaliśmy się do Powozowni, gdzie podziwialiśmy zabytkową  kolekcję 55 pojazdów konnych. W Hali Zaprzęgowej zobaczyliśmy trofea myśliwskie przywiezione z podróży do Afryki przez ostatniego ordynata majątku. Następnie z przewodnikiem udaliśmy się do Synagogii gdzie dowiedzielismy się wielu ciekawych historii zwiazanych z religią żydowską.

              Podróż powrotna minęła szybko i przyjemnie. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Uważamy, że była to ciekawa lekcja historii. Dzięki tej wyprawie poznaliśmy przeszłość naszego regionu. Warto brać udział w podobnych wycieczkach, bo nie od dziś wiadomo, że „podróże kształcą”.

              Opiekunami naszej wycieczki byli: Pani Aneta Jaskot, Pani Katarzyna Szewc, Pan Grzegorz Matłok, Pan Tomasz Kopala oraz wychowawca klasy IV Pan Jacek Klisiewicz, wychowawca kl.V Pan Krzysztof Tuszyński, wychowawczyni klasy VI Pani Barbara Różańska,wychowawczyni kl.VII Pani Joanna Dziadowiec, wychowawczyni kl.VIII Pani  Anna Panek..

          • Śniadanie daje moc

          • Śniadanie daje MOC !

            8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zjedli wspólnie drugie śniadanie. To  była doskonała okazja, żeby cieszyć się smacznym posiłkiem w dobrym towarzystwie.

            Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza energii na cały poranek, poprawna humor oraz zapewnia lepszą pracę mózgu. To ważne, by śniadanie było wartościowe i zawierało składniki potrzebne dla organizmu.  Najlepiej skomponować je tak, aby zawierało wszystkie elementy piramidy żywieniowej: pełnoziarniste produkty, białko, zdrowe tłuszcze oraz warzywa  lub owoce. Jedzmy zdrowe i pożywne śniadanie nie tylko od święta ale zawsze! Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Wieliczka

          • Wycieczka do Wieliczki 27 października kl. 1-3
            Dnia 27 października klasy 1-3 z wychowawczyniami panią Lucyną Czernicką, panią Małgorzatą
            Drozdowską i panią Renatą Flankowską w ramach projektu Poznaj Polskę pojechali na wycieczkę
            do Wieliczki. Najpierw zwiedzano Muzeum Żup Krakowskich, w którym szczególną uwagę
            uczniowie zwrócili na kolekcję solniczek z różnych epok. Potem zwiedzano kopalnię soli.
            Podążając za przewodnikami pokonano ponad 800 schodów i uczniowie zeszli na głębokość
            135m pod ziemię. Na trasie zwiedzano komory z widocznymi śladami po wydobyciu soli,
            narzędzia i sprzęt górniczy. Wysłuchano utworu F. Chopina towarzyszącemu świetlnemu
            spektaklowi nad brzegiem solnego jeziora. Podziwiano kaplice z solnymi rzeźbami, ale najwięcej
            zachwytów zyskała Kaplica św. Kingi. Po drodze uczniowie spotkali Skarbnika, który zaprosił ich do
            zabawy, a także przybliżył legendę o pierścieniu św. Kingi angażując do krótkiej teatralnej scenki
            uczniów. Po wędrówce solnymi korytarzami zjedzono obiad w podziemnej restauracji. Wycieczka
            zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie i na długo pozostanie w pamięci.

          • „Szkoła pamięta”

          • Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.

            „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            27 października 2022 r. w ramach akcji „Szkoła pamięta” klasa 4,6 i 8 wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz w Żyrakowie i zapalili znicze na grobach osób ważnych dla lokalnej społeczności., a także swoich bliskich i znajomych .

            26 października 2022 r. w ramach akcji „Szkoła pamięta” klasa 1, 2 i 3 wraz z wychowawcami
            odwiedzili cmentarz w Żyrakowie i zapalili znicze na grobach nieżyjących nauczycieli naszej szkoły:
            H. Czuchry, K. Dąbrowskiego i ks. J. Chajca.

          • Lekcje z LP

          • LEKCJE Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

                Laboratorium Przyszłości to rządowy program, który realizuje nasza szkoła.  Ma on na celu ubogacić i uatrakcyjnić działania edukacyjne tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe.

            Październik

            13.10.22 temat : An interview-wywiad z gwiazdą. Na zajęciach kółka z języka angielskiego uczniowie klasy 6 mogli poczuć się jak prawdziwi dziennikarze i przeprowadzić wywiad z Arianą Grandę, w którą wcieliła się Antosia. Na lekcji wykorzystano mikrofon i głośniki co pozwoliło uczniom poczuć się jak na prawdziwym wywiadzie. Zabawa gwarantowana!

             

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci

             

            26.10.22 temat: Zróbmy jesiennego liścia-długopis 3D. Na zajęciach świetlicowych uczniowie odkrywali fascynujące możliwości rysowania długopisem 3D. Wykonanie liści z pomocą długopisu jest ciekawym i wymagającym zadaniem.

             

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci

            05.10.2022 r. świetlica
            Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków K'nex , pojazdy przyszłości
            .

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​

            ​​​​​​​

            14.10.2022 r. kl. II
            Swobodne wypowiedzi na temat snów i nocnych lęków. Głośne czytanie wiersza D.
            Wawiłow "Jak tu ciemno" z wykorzystaniem mikrofonu i głośnika.

             

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci

            26.10.2022 r. kl. I – III
            Wyjście na cmentarz w ramach ogólnopolskiej akcji „# Szkoła Pamięta”- wykonanie zdjęć
            aparatem

             

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci

            Dnia 19.10.2022r. na lekcji matematyki uczniowie klasy piątej korzystali z kamerki podłączonej do wyświetlacza. Lekcja dotyczyła rodzajów trójkątów i ich własności. Uczniowie dowodzili, że suma kątów wewnętrznych trójkąta wynosi 180°. Rysowali trójkąty, malowali kąty wewnętrzne, rozcinali trójkąty, a następnie przykładali wycięte fragmenty do linii prostej tak ,aby zamalowane kąty przylegały do siebie. Wyniki swojej pracy uczniowie przedstawiali na stoliku przy kamerce, dzięki czemu pozostali mogli wszystko zobaczyć na dużym ekranie. 

             

            Uczniowie w czasie zajęć korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

            #laboratoriumprzyszlosci

            #laboratoriumprzyszłości

            https://www.facebook.com/LaboratoriaPrzyszlosci

          • Poznaj Polskę

          • W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ,, Poznaj Polskę" dnia 27 października 2022r. kl.I-III wyjeżdżają do Kopalnii Soli w Wieliczce natomiast dnia 4 listopada 2022r. klasy IV-VIII wyjeżdżają  na wycieczkę do Łańcuta. W planie wycieczki jest zwiedzanie Zamku  oraz Synagogi w Łańcucie.  

          • PROFILAKTYKA WSZAWICY

            • PROFILAKTYKA WSZAWICY

            • Drodzy Rodzice,prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

              Problem wszawicy w szkołach nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.

              Jak rozpoznać wszy u dzieci?Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.

              W jaki sposób walczyć z wszawicą?

              W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece.

              Czym jest wszawica głowowa? Drogi zarażeniaWszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo, żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (przedszkola, szkoły, kolonie), a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej, m.in.: poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów lub wspólnych ręczników, pożyczanie czapek i szalików.

              Warto wiedzieć…

            • ● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.

            • ● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.

            • ● Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie .

            • ● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.

            • ● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące

            • Jak wykryć wszy? Jak postępować?

            • Sprawdzając włosy zwrócić szczególną uwagę na okolice uszu oraz karku głowy.
            • W przypadku długich włosów najłatwiej jest je wykryć podczas czesania włosów specjalnym grzebieniem nad białą kartką. Czesać powinna się cała rodzina. Czym szybciej wykryje się wszy, tym szybciej się ich pozbędziemy.
            •  Podstawowe wskazania profilaktyczne dla rodziców:

            • przeglądanie bardzo dokładne włosów i skóry głowy dziecka,
            • związywanie długich włosów lub ich skracanie dla ułatwienia pielęgnacji,
            • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów (dzieci bardzo często pożyczają szczotki i grzebienie do czesania kolegom/koleżankom!!!),
            • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
            • mycie skóry głowy i włosów nie rzadziej niż raz w tygodniu.
            •  
            • Jeśli niektóre „kropki” na kartce „poruszają się” to z dużym prawdopodobieństwem są to wszy.
            • Włosy należy czesać bardzo dokładnie, wszy i ich jajeczka są bardzo małe i trudne do usunięcia.
            • Należy także zastosować mycie włosów szamponem przeciwko wszom. Leki dostępne są w aptekach, można je kupić bez recepty, należy stosować się ściśle do zaleceń zawartych w ulotce.
            • Po „uwolnieniu się” od wszy, należy jeszcze czesać się specjalnym grzebieniem przez 10-14 dni. Da to pewność, że zastosowana metoda leczenia była skuteczna.
          • Wycieczka klasy 8 do Oświęcimia.

          •  

             

            W dniu 17.10.2022 r. klasa 8 wraz z opiekunami – panią Anetą Jaskot, panią Anną Panek i panem Jackiem Klisiewiczem pojechała na wycieczkę do Oświęcimia, gdzie odwiedziła miejsce pamięci i muzeum Auschwitz- Birkenau – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który stał się dla świata symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodach. Uczniowie zobaczyli m.in. baraki więźniarskie, Ścianę Śmierci, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów, pozostałe po więźniach rzeczy osobiste takie jak okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia . Zwiedzanie odbyło się pod opieką przewodnika, który zapoznał uczestników wycieczki z historią obozu i przedstawił ogrom ludzkiej tragedii, która rozegrała się w czasie II wojny światowej.

            Wycieczka była niezwykle cennym doświadczeniem, niezapomnianą lekcją historii zmuszającą do refleksji nad kondycją ludzkiej moralności w miejscu gdzie „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

          • 13 października Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października Dzień Edukacji Narodowej                                                      Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.13 października obchodziliśmy dwa święta- Pasowanie na Ucznia i Dzień Edukacji Narodowej. Zebranych na uroczystości zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców powitała pani dyrektor Elżbieta Ulak. Złożyła również życzenia  z okazji Święta Edukacji. Wyjątkowym gościem była Dobra Wróżka. Zaprosiła dzieci           w podróż do pięciu krain. Dzieci udowodniły, że potrafią pięknie śpiewać i tańczyć, są pracowite, mądre, kochają swoją ojczyznę i są gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów przysięgi. Dzieci ślubowały „być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość  wychowawcom i rodzicom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Elżbieta Ulak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia”- mówiła dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Wszystkie dzieci świetnie prezentowały się w strojach galowych oraz uczniowskich biretach, były bardzo skupione i  wzruszone.   Po pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki od Rodziców, Wychowawcy i Przewodniczącej Szkolnej Rady Rodziców. Dzieci pozowały również do fotografii grupowych i indywidualnych. Na pamiątkę tego wydarzenia zasadziły na podwórku szkolnym drzewko  swojej klasy. Potem udały się na słodki poczęstunek do swojej sali.          Po zakończeniu pasowania uczniowie klasy III, VI i VIII zaprezentowali program artystyczny z okazji Święta Edukacji. Młodzi artyści piosenką, słowem, grą na instrumentach uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

            Ten dzień na długo zostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

          • XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczno – Teatralny ,,KUKŁY”

          • XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczno – Teatralny ,,KUKŁY”

            14 października w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Krasnem miał miejsce Finał XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Teatralnego "Kukły". Wielki sukces odniosła uczennica klasy III – Lena Ciarra zdobywając III nagrodę w kategorii: Lalki - kl. 1 – 3 Szkoły Podstawowej, która wykonała Rycerza Zakonu Templariuszy.

            Natomiast w kategorii: Lalki - kl. 4 – 6 Szkoły Podstawowej wyróżnienia zdobyły: Maja Kaźmierczak, Kamila Słota i Emilia Bieszczad.

            Uczennicom serdecznie gratulujemy pomysłowości i oryginalności oraz życzymy im dalszych sukcesów!

          • Sukcesy naszej uczennicy!

          • Nasza uczennica Magdalena Czerniak z kl.VI zdobyła  dnia 15.10.2022r.  złoty medal  w Międzynarodowym Judo w Popradu  w kategorii wagowej 40 kg. Kolejny sukces był 1.10.2022r. w Wieliczce III miejsce w kategorii FV 14-40 w III International Judo Salt Cup . Madzia jest wychowanką klubu UKS  Judo Dębica , a trenerem naszej medalistki jest pan Dawid Kowal. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • 14 X Dzień Edukacji Narodowej

          • Święto Edukacji Narodowej obchodzimy w Polsce 14 października, w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773).

            Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

             

          • Szkolny turniej warcabowy

          • Szkolny turniej warcabowy

            W dniu 11.10.2022 r. w naszej szkole odbył się "Szkolny turniej warcabowy", w którym wzięło udział 23 dzieci z klas  I - VIII oraz jedna przedstawicielka przedszkola - Honoratka Pleban , która zdobyła w tak trudnym turnieju 5 pkt. i zajęła bardzo wysokie miejsce w ogólnej klasyfikacji.  Po rozegraniu 7 rund klasyfikacyjnych i rundzie finałowej zwycięzcą został Maksymilian Pleban reprezentujący klasę VIII , drugie miejsce zajęła Marysia Dziurdzik z klasy I  a trzecie Tymon Szulc z klasy VIII.  Turniej został  zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły : panią Annę Panek i pana Jacka Klisiewicza w ramach projektu „Szach-mat nudzie” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żyrakowie. Nagrody zostały uroczyście wręczone przez panią Dyrektor Elżbietę Ulak i przewodniczącą Rady Rodziców panią Katarzynę Rachwał.