ZEBRANIE Z RODZICAMI
FINAŁ KONKURSU MATEMATYCZNEGO POD PATRONATEM UNIWERSYTETU JAGIELOŃSKIEGO
01.04.2025r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły odbył się finał Jubileuszowego Konkursu Matematycznego pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Z kilkudziesięciu uczniów, którzy przystąpili do pierwszego etapu, 31 osób wzięło udział w finale, a wśród nich dwójka naszych uczniów. Nikodem Niedzielski uzyskał tytuł finalisty, a Hanna Wilk została laureatem, zajmując II miejsce.
Gratulujemy wyników!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO ,,MATEMATYKA. LUBIĘ TO"
W poniedziałek 31 marca podczas apelu wręczono nagrody dla uczniów naszej szkoły, którzy 13 lutego przystąpili do szkolnego konkursu matematycznego ,,Matematyka. Lubię to!". Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach, a jego wyniki prezentują się następująco:
klasy IV-VI:
I miejsce: Wiktoria Pokojska
II miejsce: Gabriel Dziurgot
III miejsce: Natalia Orkisz
klasy VII-VIII:
I miejsce: Hanna Wilk oraz Igor Haracz
II miejsce: Michał Czuchra
III miejsce: Michał Sadowski
Gratulujemy uczniom wyników!
PODSUMOWANIE PROJEKTU ,,WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJA ELEKTROŚMIECI"
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie: WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI.
Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. Od 10 do 27 marca uczniowie i mieszkańcy Żyrakowa mogli w odpowiedni sposób zutylizować wszystkie odpady, które zaliczają się do elektrośmieci. Również nasza szkoła skorzystała z okazji, aby przekazać sprzęt, który już nie nadaje się do użytku, dzięki czemu zyskaliśmy więcej przestrzeni na nowszy sprzęt. Zebrano łącznie około 1500 kg elektrośmieci.
Dziękujemy za włączenie się do akcji!
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ,,WESOŁE WIERSZYKI''
- 10
3 kwietnia 2025 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Wesołe wierszyki”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III i uczennice z klasy V. Po obradach jury postanowiło, że w Gminnym Turnieju Recytatorskim naszą szkołę reprezentować będą:
Honorata Pleban
Karol Sołdan
Michał Maciołek
Zuzanna Podraza
Anna Medygrał
Serdecznie gratulujemy!
KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZO-LEŚNEJ POD HASŁEM ,,GADY I PŁAZY''
2 kwietnia w Szkole Podstawowej w Nagoszynie odbył się, zorganizowany przez Nadleśnictwo Tuszyma, międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Leśnej pod hasłem „Gady i płazy”.
Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Fołtak, Maja Miśkiewicz oraz Wiktoria Pokojska.
Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy VI wykazały się ogromną wiedzą i zajęły I miejsce!
Serdecznie gratulujemy!
SALON ÓSMOKLASISTY
- 19
1 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się Salon Ósmoklasisty.
Dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych z Gminy Żyraków było to bardzo ważne wydarzenie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną wszystkich szkół ponadpodstawowych funkcjonujących w Powiecie Dębickim.
https://powiatdebicki.pl/aktualnosci/informacje/ruszyly-salony-osmoklasisty,art-3901
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA I SZKOŁY
REKRUTACJA
INFORMACJA - LISTY ZAKWALIFIKOWANYCH
Informujemy, że w dniu 01.04.2025 r. na tablicy ogłoszeń
w przedszkolu została wywieszona lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w roku szkolnym 2025/2026 do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej oraz do Przedszkola w Żyrakowie.Rodziców kandydatów zakwalifikowanych w postepowaniu rekrutacyjnym prosimy o złożenie
(w formie pisemnego oświadczenia) potwierdzenia woli przyjęcia do klasy pierwszej i przedszkola w dniach od 02.04.2025 r. do 08.04.2025 r.Brak potwierdzenia we wskazanym terminie jest równoznaczny
z rezygnacją z miejsca w przedszkolu lub w szkole.Wzór oświadczenia jest do pobrania na stronie internetowej Zespołu Szkół w Żyrakowie w zakładce
Aktualności lub w sekretariacie szkoły oraz w przedszkolu przy wejściu.
Rekrutacja do przedszkola - Dyżur wakacyjny
SZKOLENIE KLASY VIII
- 1
W dniu 25 marca uczniowie klasy 8 brali udział w zajęciach dotyczących tematyki obronnej w ramach zajęć z EdB.
Szkolenie odbywało się w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu. Uczniowie oprócz wiedzy teoretycznej poznawali również zasady posługiwania się bronią oraz odbyli trening strzelecki. Każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę tarczę z wynikami swoich strzałów. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, co przyczyniło się do doskonałych wyników na strzelnicy.
Gratulujemy sokolego oka!
NARESZCIE NADESZŁA WIOSNA!!!
- 10
W piątek 21 marca oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach i na korytarzach pojawiły się wiosenne dekoracje.
Cała społeczność szkolna w zielonych, wiosennych ubraniach i radosnych nastrojach świętowała Pierwszy Dzień Wiosny.
Najmłodsi uczniowie – klasy I-III wraz z wychowawcami rozpoczęli świętowanie od przemarszu w barwnym korowodzie, który zakończył się pożegnaniem zimy – spaleniem tradycyjnej Marzanny.
Uczniowie z klasy VIII, wyjechali na „Dni Otwarte” do szkół ponadpodstawowych w powiecie dębickim, po drodze szukając oznak Wiosny, a co najważniejsze wymarzonego kierunku nauki.
21 marca obchodzimy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu wszyscy chcieliśmy okazać naszą solidarność z osobami z dodatkowym chromosomem i wzięliśmy udział w akcji społecznej #skarpetkowewyzwanie, czyli założyliśmy skarpetki nie do pary. Był to nasz sposób na wyrażenie wsparcia dla osób z Zespołem Downa, który pokazuje, że każdy z nas jest wyjątkowy. Samorząd Uczniowski przygotował także specjalną gazetkę na ten temat, z którą, mamy nadzieję, zapozna się jak najwięcej uczniów, aby zrozumieć osoby dotknięte Zespołem Downa.
PRZEOGARNIACZE NA PÓŁMETKU!!!
Za nami trzecie zajęcia: ,,By czas nie gonił nad - czyli jak skutecznie planować i zarządzać swoim czasem".
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 18 marca w ZSP w Żyrakowie odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły.
Miło nam poinformować, że w kategorii klas 5-8 I miejsce zdobył Michał Sadowski z klasy 8 uzyskując równocześnie kwalifikację do etapu powiatowego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.
SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Serdecznie zachęcamy uczniów klas III i IV do udziału w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego Spelling Master .
Wystarczy znać alfabet!
Czekają ciekawe konkurencje i atrakcyjne nagrody.
Konkurs odbędzie się w najbliższy piątek na pierwszej lekcji. Zgłoszenia u nauczycieli uczących.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM – CYBERBEZPIECZEŃSTWO
- 4
Zjawisko cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży i inne zagrożenia wynikające z funkcjonowania dziecka w sieci stają się coraz większym problemem. Mając to na uwadze , w naszej szkole zorganizowaliśmy w dniu 14.03.25.r. spotkanie z doświadczonymi policjantkami – profilaktykami Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestepczości dla uczniów z kl VI i VII.
Istotnym punktem spotkania było omówienie skutków niewłaściwego korzystania z Internetu, w tym zamieszczania zdjęć i innych treści w sieci. Funkcjonariuszki wyjaśniły, że każda publikacja w Internecie może mieć długotrwałe konsekwencje, wpływające zarówno na wizerunek osobisty, jak i relacje społeczne. Podkreśliły również, że cyberprzemoc, w tym obraźliwe komentarze, groźby czy nielegalne udostępnianie wizerunku innych osób jest przestępstwem i może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Podczas prelekcji uczniowie mogli zadawać pytania, na które policjantki chętnie odpowiadały, rozwiewając wątpliwości dotyczące poruszanych tematów. Dodatkową atrakcją były prezentacje multimedialne, które w przystępny sposób obrazowały zagrożenia związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z Internetu.
Spotkanie było okazją do uświadomienia młodzieży, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii oraz przestrzeganie zasad prawa. Policjantki zachęcały uczniów do reagowania na wszelkie przejawy cyberprzemocy i informowania dorosłych o niepokojących sytuacjach. Nadmieniły, iż odpowiedzialność prawna nieletnich regulowana jest przez Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz przypomniały, że bezpieczeństwo w sieci zależy od każdego użytkownika. Odpowiedzialne korzystanie z Internetu to nie tylko dbałość o własny wizerunek, ale także szacunek dla innych.
Mamy nadzieję, że spotkanie to przyczyni się w przyszłości do unikania zagrożeń przez uczniów, jak również będzie pomocne w budowaniu kultury bezpieczeństwa w naszej szkole.
KONKURS RECYTATORSKI „ZAWSZE WIERNI”
11 marca 2025 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy odbyły się eliminacje powiatowe X edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „ZAWSZE WIERNI”.
To wydarzenie, dedykowane pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest formą hołdu dla ich ofiary, niezłomności i wierności ideałom wolności. Młodzież z powiatu dębickiego z wielką odpowiedzialnością i wrażliwością podjęła się zadania podtrzymania pamięci o bohaterach, których lojalność wobec Prawdy i Ojczyzny była najpotężniejszym orężem w nierównej walce o wolność.
Podczas tegorocznych przesłuchań, 32 utalentowanych recytatorów zaprezentowało swoje interpretacje poezji i prozy poświęconej żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII – Anna Pleban, która znalazła się w czołówce zwycięzców, zajmując III miejsce. Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów.
PROJEKT PRZEOGARNIACZE
Przedsiębiorczość inaczej to wyjątkowa przygoda edukacyjna, w której uczestniczą uczniowie klasy czwartej, by wspólnie budować swoje kompetencje przyszłości.
PRZEOGARNIACZE to podróż, w której liczą się rozwijanie kreatywności i umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce – wszystko po to, aby nasi mali studenci uczyli się stawiać czoła wyzwaniom i zadaniom, jakie będą towarzyszyć im w – bliższej i dalszej – przyszłości. Dzięki zdobytej wiedzy zwiększają nie tylko swoją świadomość ekonomiczną, ale także uczą się empatii i zrozumienia dla otaczającego świata, poznając przy tym zagadnienia o charakterze społecznym. Ćwiczą też pracę projektową i umiejętność wystąpień publicznych, a wszystko to w formule dostosowanej do wieku dzieci.
Dzięki spotkaniom uczniowie wyruszą w niezwykłą podróż edukacyjną z naszymi bohaterami – Zaradną Zosią, Przedsiębiorczym Przemkiem oraz Wyliczonym Wojtkiem. Wspólnie z nimi będą rozwiązywać ciekawe zagadki z „dorosłego świata”, by jeszcze lepiej rozumieć mechanizmy ekonomii, zarządzania czy rynku pracy.
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
„IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’
TERMIN AKCJI: do 27.03.2025r. (czwartek)
MIEJSCE AKCJI: obok tylnego wejścia na halę
OPERATOR AKCJI:
GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4
KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 - 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;
E-MAIL:eko.szkoly@greenoffice.co
STRONA: www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.
https://www.youtube.com/watch?v=k7XoAPrhqu4
LEKCJA HISTORII
- 1
4 marca na sali teatralnej w ZS w Żyrakowie odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach żywej lekcji historii, w czasie jej trwania wysłuchaliśmy wspomnień związanych z żołnierzami wyklętymi oraz związków lokalnych oddziałów wojskowych z czasów okupacji, w nawiązaniu do oddziałów z Zasowa, Mokrego i Korzeniowa. Spotkanie uświetnili swoja obecnością wyjątkowi goście: Małgorzata Grzybowska, sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK z Środowiska 5. PSK AK w Dębicy i autorka książki pt. „Ocalone wspomnienia” oraz Franciszek Batory, porucznik, weteran 2 wojny światowej, brat majora Józefa Batorego - pochodzącego z Weryni żołnierza ZWZ AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pani Małgorzata wygłosiła prelekcję dla młodzieży na temat bohaterów niezłomnych i opowiedziała m.in. o żołnierzach AK z Placówki Pilzno, którzy po 1944 roku kontynuowali walkę o wolną Polskę. Przybliżyła nam postać swojego ojca, Żołnierza III Zgrupowanie Armii Krajowej „Pocisk” Tadeusza Goli ps. „Karło”, który w 1945 r. wstąpił do organizacji Wolność i Niezawisłość, a w 1949 został skazany i osadzony w więzieniu za działalność konspiracyjną, matka Janina Gola – była sanitariuszką AK, a babcia Eleonora Gola ps. Cicha – łączniczką III Zgrupowania 5. PSK AK. To właśnie historie rodzinne i poszukiwanie informacji na temat losów ojca zainspirowały Panią Małgorzatę do napisania książki „Ocalone Wspomnienia”, w której opowiada o działaniach III Zgrupowania Armii Krajowej „Pocisk” Pilzno, „Zapalnik” Zasów (wchodzących w skład Obwodu „Deser”) oraz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Pilźnie kryptonim „Barbara”. Pan Franciszek swój przekaz skierował w szczególności do ludzi młodych, którym zacytował słowa poety Zbigniewa Herberta ,,ocalałeś nie po to aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo…bądź wierny”, swoją wewnętrzną siłę czerpie z opowieści o ludziach kochających ,,matkę ojczyznę”, o takich ludziach trzeba bowiem opowiadać i pamiętać. Przybliżył sylwetki niektórych z żołnierzy wyklętych, którzy przeciwstawili się ideologii komunistycznej, w tym swojego brata Józefa Batorego, pseudonim „Argus”, „Wojtek”, członka podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej, żołnierza Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Po wojnie walczył w drugiej konspiracji, był członkiem IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Józefa Batorego wraz Łukaszem Cieplińskim i pięcioma innymi najbliższymi współpracownikami oskarżano o obalanie siłą ustroju PRL oraz posądzono o współpracę z Niemcami, zostali zamordowani w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Pan Franciszek wręcz z fotograficzną pamięcią wspomina brata, okrutne metody śledztwa, którym był poddany oraz pokazowy proces, którego był świadkiem. Dzięki takim spotkaniom możemy poznać prawdziwą historię o Żołnierzach Wyklętych.
W spotkaniu uczestniczyli:
- Z-ca wójta Grzegorz Reguła,
- Radna Magdalena Żmuda,
- Radny Tomasz Duma,
- członkowie rady sołeckiej Tomasz Bonarek i Robert Moskal,
- sołtys Żyrakowa Łukasz Poproch,
- Pan Adam Strojek, pasjonat i autor lokalnych książek,
- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Glinka,
- Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie Aneta Domaradzka,
- Dyrektor SP w Zasowie Bożena Osocha,
- Dyrektor SP w Mokrem Bożenę Madej,
- nauczyciele oraz uczniowie z SP z Zasowa, SP w Mokrem oraz ZS w Żyrakowie,
- czytelnicy gminnej biblioteki oraz mieszkańcy gminy Żyraków.
REKOLEKCJE DLA UCZNIÓW
W dniach od 05.03. do 07.03.2025 r. odbędą się rekolekcje dla uczniów naszej szkoły. W tym czasie nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.
Świetlica szkolna pracuje w godzinach od 6.45 do 15.45 dla zgłoszonych uczniów.
Autobus szkolny w dniach rekolekcji w godzinach porannych kursuje bez zmian. Odwóz uczniów do domu odbędzie się po zakończonych naukach w kościele dla klas IV-VIII i po drodze zabierze dzieci młodsze ze świetlicy szkolnej: w środę ok. 11.10, a w czwartek i piątek ok. 11.40.
Bus szkolny w tych dniach nie kursuje.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie