Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Żyrakowie
 
Strona główna
   
 • Dzień Edukacji Narodowej

  14.10.2018

  Dzień Edukacji Narodowej - Obrazek 1

 • „Świat pieniądza”

  W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy czwartej naszej szkoły wezmą udział w III edycji programu „Mały świat dużego pieniądza” realizowanego przez Fundację Śnieżka „Twoja Szansa”. Dzieci uczestniczyć będą w sześciu spotkaniach o charakterze warsztatów, na których zaznajomią się z zagadnieniami związanymi z ekonomią, przedsiębiorczością, znaczeniem pieniądza. Autorski, przygotowany przez ekspertów program stawia na nauczenie przez zabawię i praktykę. współpracę, stąd zajęcia prowadzone będą w formie gier i konkursów, w trakcie których dzieci zdobywać będą punkty za aktywność.

  Inspiracją do napisania scenariuszy programu była książka Patrycji Krzanowskiej pt. „Świat pieniądza”, której egzemplarz otrzymało każde dziecko na pierwszych zajęciach. Autorka stworzyła książkę gdy była jeszcze nastolatką, dlatego skomplikowane zagadnienia są podane przystępnym językiem, zrozumiałym dla dzieci, co pozwoli im na zrozumienie podstaw ekonomii.

  Na każdych zajęciach uczniowie otrzymają drobne upominki za aktywny udział, zaś nagrodą główną dla wszystkich uczestników będzie wycieczka do Warszawy do Centrum Nauki Kopernika. Warsztaty prowadzi Pani Małgorzata Dzieciucha.

  9 października odbyły się zajęcia inaugurujące program. Głównym zadaniem dzieci było wykonanie kanapek. Wcześniej jednak należało kupić potrzebne produkty, rozsądnie dysponując posiadanym budżetem, wycenić wkład i efekty swojej pracy, uwzględnić poniesione koszty.

  Zajęcia zaszczyciła swoją obecnością Pani Anna Mikrut, Prezes Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”.  W tym miejscu pragniemy podziękować fundacji i Pani Prezes za umożliwienie naszym uczniom udział w programie „Mały Świat dużego pieniądza”.

  Harmonogram zajęć

  09.10.2018

  06.11.2018

  04.12.2018

  15.01.2019

  05.03.2019

  02.04.2019

 • "Podziel się swoją pasją"

  "Podziel się swoją pasją"

  Dnia 08.10.2018 r. w ramach projektu "Podziel się swoją pasją" pani Barbara Chorąży- właścicielka firmy CHOBA opowiedziała dzieciom jak należy dbać o skórę twarzy oraz zaprezentowała łatwy i bezpieczny sposób wykonania fantazyjnego makijażu. Uczestnicy warsztatów z ogromnym zainteresowaniem śledzili przygotowaną prezentację i sami pod okiem opiekunów świetlicy i pani Basi wykonywali piękne makijaże.

 • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  W piątek ,28 września, w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia  w naszej szkole odbyła się impreza pod hasłem :,,Sprawdzamy czy tabliczkę mnożenia znamy”. Szkoła otrzymała wcześniej specjalną licencję upoważniającą do przeprowadzenia akcji. Od 25 września uczniowie ćwiczyli swe umiejętności poprzez rozwiązywanie działań rozwieszonych na tablicach informacyjnych. W ostatnim dniu na przerwach trzy komisje egzaminowały chętnych do zmagania się z mnożeniem  i dzieleniem. Egzaminowi poddało się 61 osób, z czego 82% otrzymało certyfikat potwierdzający znajomość tabliczki mnożenia. Gratulujemy! Koordynatorami szkolnego Dnia Tabliczki Mnożenia byli : T.Płodzień, E. Rączka i T. Kopala.

 • Chemiczny ocean

  Chemiczny ocean

  Chemiczny ocean

  28 września  w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców  uczniowie klasy VB uczestniczyli w interaktywnym wykładzie pt. Chemiczny ocean. Obserwowali ciekawe doświadczenia, odkrywali podwodne ogrody, niezwykłe kwiaty wyłaniające się  z oceanicznej wody, tworzące się pieniące fale       i tańczące oceaniczne świetliki. Po wykładzie  na stoisku komendy miejskiej policji  oglądali sprzęt,  którym posługują się policjanci  i kryminolodzy. Dla rodziców i dziadków dostali ulotki informacyjne   o tym jak unikać zagrożeń współczesnego świata.

 • "Podziel się swoją pasją"

  "Podziel się swoją pasją"

  Dnia 03.10.2018 r. w ramach projektu "Podziel się swoją pasją" odbyły się warsztaty florystyczne, które poprowadziła pani Wioleta Rokosz - właścicielka kwiaciarni FLORoraz pani Alicja Borkowska, pracownica kwiaciarni. Podczas zajęć dzieci dekorowały doniczki, wykonały drenaż, a na koniec posadziły piękne, kolorowe bratki. Zajęcia sprawiły dzieciom wielką radość. Udekorowane kwiaty, dzieci mogły zabrać do domu, gdzie nauczą się właściwej pielęgnacji roślin. Serdecznie dziękujemy pani Wiolecie za poświęcony nam czas oraz zakupienie wszystkich potrzebnych materiałów (doniczki, keramzyt, ziemia, kwiaty).

 • Dzień Chłopaka

  Dzień Chłopaka
  02.10.2018

  Dzień Chłopaka

  Dzień 1października 2018 roku był bardzo radosny dla chłopców z klas drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.

  Dziewczynki przygotowały dla nich wiele atrakcji okazji ich święta. Koleżanki zaprezentowały kolegom krótkie wierszyki, wręczyły własnoręcznie wykonane, zabawne laurki z życzeniami, obdarowały swoich kolegów słodkimi niespodziankami.

  Panie wychowawczynie także złożyły chłopcom życzenia i podarowały przygotowane upominki.

   

 • ,,Życie przeżyć, to jak drzwi otworzyć i zamknąć”

  ,,Życie przeżyć, to jak drzwi otworzyć i zamknąć”

  ,,Życie przeżyć, to jak drzwi otworzyć i zamknąć”

  Tradycją stało się, że corocznie w Gminie Żyraków organizowane są obchody Złotych Godów. Ta niecodzienna uroczystość odbyła się w sobotę 29 września 2018 roku. Rozpoczęła się Mszą świętą odprawioną w Kościele pw.  Trójcy Świętej  w Żyrakowie przez księdza Józefa Jasiurkowskiego.

  Druga część uroczystości odbyła się na sali teatralnej w Zespole Szkół w Żyrakowie. Oprócz dostojnych Jubilatów i ich rodzin zagościli na niej również Pan Marek Rączka Wójt Gminy Żyraków, Panie Krystyna Kania Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oraz jej Zastępca Lucyna Szymaszek i Elżbieta Ulak Dyrektor Zespołu Szkół w Żyrakowie.  Zebranych na uroczystości powitała Pani Krystyna Kania.

  Uroczystego aktu dekoracji medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał Pan Marek Rączka i Pani Krystyna Kania.

   O miłą   atmosferę   na uroczystości zadbały wychowawczynie edukacji wczesnoszkolnej Panie Lucyna Czernicka i Marta  Łączak, które przygotowały ze swoimi wychowankami część artystyczną     i drobne upominki specjalnie na tę okazję. Dekorację sali pomogły przygotować Panie Jolanta Artwik i Bożena Chorąży. Złotym Jubilatom życzymy trwania w tej pięknej miłości, którą przyrzekali sobie  na  ślubnym kobiercu oraz  doczekania w zdrowiu i pogodzie ducha Brylantowych Godów. 

  Wychowawczynie dziękują wszystkim, którzy służyli pomocą w przygotowaniu tej uroczystości.                       

   

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018 „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”

  SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018 „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”
  27.09.2018

  SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

  AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”

  W naszej szkole akcja sprzątania świata prowadzona była 21 września.

  Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

  To bardzo, bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.

  Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!

  Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

  Członkowie SU, obok specjalnie przygotowanej gazetki „Dobre rady na złe odpady”, od rana 21 września prowadzili akcję rozdawania ulotek dotyczących właściwego segregoweania odpadów i ich utylizacji.

  W ramach sprzatania świata zachęciliśmy uczniów klas I-V wraz z wychowawczyniami do aktywnego sprztąnia wokół terenu szkoły.

  Natomiast klasy IV-VIII oraz gimnazjum wykonały plakaty informacyjne z treściami dotyczącymi akcji sprzatania świata.

   

  Dziękujemy za tegoroczny udział w akcji i zachęcamy o dbania o wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne, nie tylko od święta lecz przez cały rok.

 • Spotkanie autorskie

  Spotkanie autorskie

    Dnia 20 września uczniowie klas I – III wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie na spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem.W czasie spotkania dzieci poznały zabawne, pełne humoru wierszowane bajeczki o zwierzętach i ludziach. Miały też możliwość rozwiązywania wielu ciekawych zagadek, układania rymów i  stworzenia własnej bajeczki. Aktywność uczniów nagradzano naklejkami i książkami. Spotkanie upłynęło     w twórczej i wesołej atmosferze.

 • Mali detektywi

  Mali detektywi

         Mali detektywi

   

  Dzieci z klasy III na zjęciach z informatyki wcielą się w detektywów i będą odkrywać tajniki matematyki, przyrody czy informatyki! Rozwiną też umiejętności plastyczne i będą trenować pracę w grupie.

   
  Projekt będziemy realizować  przez cały rok szkolny 2018/19.Zaczniemy od pobrania odpowiednich materiałów.W projekcie zrealizujemy 7 scenariuszy lekcji. Projekt podzielony jest na etapy. Po każdym zrealizowanym etapie otrzymamy nagrodę, która będzie aktywowana w zakładce "Nagrody".W pierwszym etapie zrealizujemy 1 z 2 scenariuszy i ocenimy go do 10 października. Proponowane scenariusze znajdziemy na stronie scenariusze edu.Po przesłaniu opinii przysłane zostaną   dla uczniów indeksy do notowania postępów w projekcie.
   
  Następnie zrealizujemy i ocenimy 6 scenariuszy, których realizacja podzielona została na 2 etapy co jest związane z aktywowaniem nagród. Możemy dowolnie zaplanować realizację lekcji, pamiętając by ocenić wymaganą liczbę scenariuszy tj. 6 w nieprzekraczalnym czasie scenariuszy do 9 maja.
                                 Koordynator projektu Barbara Różańska
  Mali detektywi - Obrazek 1    Mali detektywi - Obrazek 2   Mali detektywi - Obrazek 3
   
 • Wybory do SU

  W piątek 21.09.2018 w naszej szkole odbyły się wybory  do Samorządu Uczniowskiego. Zgłosiło się 4 kandydatów.  Podczas  przerw uczniowie  oddawali głosowali na swojego faworyta. Komisja wyborcza miała ręce pełne roboty-frekwencja dopisała. W wyborach wzięło udział 84 % uczniów.

   Przewodniczącą szkoły w roku szkolnym 2018/2019 została Olga Wójtowicz

  z klasy VII B

  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na tym wyjątkowym stanowisku.

  Funkcję zastępcy będzie pełnił Mateusz Grych z klasy III gimnazjum.

  Dziękujemy pozostałym kandydatom  za udział w wyborach i zapraszamy do współpracy z SU.

 • Pokaz trików bilardowych

  Pokaz trików bilardowych
  20.09.2018

  Pokaz trików bilardowych                    

  Dnia 17 września 2018 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Pokaz Trików Bilardowych w wykonaniu wielokrotnego Mistrza Świata w tej dyscyplinie Bogdana Wołkowskiego.

  Podczas pokazu bile wykonywały wiele zaskakujących ,,sztuczek”. Uczestnicy brali czynny udział w prezentacji wykonując niektóre triki bilardowe.

  Była to wspaniała zabawa i niezapomniane wrażenia dla uczniów ze szkół i osób niepełnosprawnych z Gminy Żyraków.

 • AUTOBUS SZKOLNY KURSUJE

  AUTOBUS SZKOLNY KURSUJE
  18.09.2018

  AUTOBUS SZKOLNY KURSUJE
  codziennie

  godz. 740 - odjazd z Cieszęcin

  godz. 1330 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin

   

  BUS SZKOLNY KURSUJE

  godz. 725 - odjazd z kolonii Woli Żyrakowskiej

  godz. 735 - odjazd z przystanku Zawierzbie II

   

  Odjazdy ze szkoły:

  Poniedziałek:

  godz. 1325 - odjazd ze szkoły do Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1420 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin, Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1440 - odjazd ze szkoły do Zawierzbia.


  Wtorek

  godz. 1325 - odjazd ze szkoły do Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1420 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin, Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1440 - odjazd ze szkoły do Zawierzbia.

   

  Środa:

   

  godz. 1325 - odjazd ze szkoły do Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1420 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin, Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1440 - odjazd ze szkoły do Zawierzbia.

   

  Czwartek

   

  godz. 1325 - odjazd ze szkoły do Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1420 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin, Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1440 - odjazd ze szkoły do Zawierzbia.

   

  Piątek:

  godz. 1325 - odjazd ze szkoły do Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1420 - odjazd ze szkoły do Cieszęcin, Woli Żyrakowskiej i Kolonii Woli
  Żyrakowskiej
  godz. 1440 - odjazd ze szkoły do Zawierzbia.

   

 • Spotkanie z policjantem - 12.09.2018r.

  Spotkanie z policjantem - 12.09.2018r.

  Spotkanie z policjantem - 12.09.2018r.

   

  W dniu 12 września b.r w  odbyło się spotkanie z policjantem dla dzieci i  uczniów naszej szkoły (gr.III z przedszkola oraz kl. I-III szk. podst.) na temat Bezpieczna droga do i ze szkoły. Pogadankę prowadzili zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji z Dębicy: sierż.sztab. Magdalena Baran i asp. Jacek Bator.

  Funkcjonariusze przekazali dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadali o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny – czy zachowywały się dobrze czy też niewłaściwie. Policjanci  zwrócili  też uwagę na korzyści noszenia przez dzieci  elementów odblaskowych przy ubraniu bądź plecaku. Dodatkową atrakcją dla dzieci była prezentacja radiowozu oraz motocykla policyjnego. Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, że policjant to osoba, do której zawsze można zwrócić się o pomoc.

  Druga część spotkania przeznaczona była dla uczniów klas starszych(kl.VII, VIII i IIIgim).

  Poruszona została tematyka związana z odpowiedzialnością karną , jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, w szkole, wszelkiego rodzaju zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania się, jak również profilaktykę uzależnień i szkodliwości społecznej. Policjanci wyjaśnili też, co to są dopalacze, dlaczego są szkodliwe dla zdrowia młodego człowieka i jakie są konsekwencje prawne w związku z posiadaniem ich. Prowadzący uświadomili uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Spotkanie to przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa naszych wychowanków oraz wytworzyło naturalny odruch obronny w zakresie unikania zagrożeń

 • Spotkanie z teatrem - Obrazek 1Spotkanie z teatrem

           Dnia 13 września uczniowie klas I – III z wychowawczyniami wybrali się do Teatru ,,Maska” w Rzeszowie na spektakl profilaktyczny pt. ,,Gra”.Pewna dziewczynka postanowiła po raz pierwszy wrócić sama ze szkoły do domu. Otrzymała na drogę wiele dobrych rad, o których zapomniała zaraz za rogiem ulicy. Nie tylko zaczęła rozmowę z nieznajomym, ale także dała się wciągnąć w świat tajemniczej gry i została w niej uwięziona.Numery alarmowe, do kogo zwrócić się o pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, jak przechodzić przez jezdnię i jak bezpiecznie jeździć w grupie rowerzystów – to tylko niektóre z reguł, których uczą się dzieci. Konwencja gry i teatru lalek – w formie zabawy bardzo podobała się widzom. Po spektaklu korzystając z pięknej pogody zwiedziliśmy rzeszowski stary rynek i multimedialną fontannę. Zjedliśmy pyszne lody. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

           Wychowawczynie dziękują paniom Zofii Michalskiej – Miazga, Dorocie Strojek i Justynie Haracz za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki.

 • 10.09.2018

  Rok szkolny 2018/2019 - Obrazek 1       Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Żyrakowie. Po niej, już w budynku naszej szkoły, odbyła się akademia, którą poprowadziła Pani Dyrektor Elżbieta Ulak. Powitała wszystkich zebranych, w szczególności zaś uczniów, dla których były to pierwsze chwile w budynku naszej szkoły.

           Podniosłym momentem uroczystości był montaż słowno - muzyczny  związany z rocznicą wybuchu II wojny światowej – wystąpienie to przygotowały uczennice klasy VI. Uczciły pamięć znanych i anonimowych bohaterów  tamtych tragicznych wydarzeń i zachęciły zebranych do podtrzymywania pamięci o bolesnych doświadczeniach naszej Ojczyzny.

           Następnie wszyscy uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami, aby szczegółowo zapoznać się z planem pracy w bieżącym roku. Wszystkim uczącym i uczonym oraz ich opiekunom życzymy samych sukcesów i owocnej pracy!

 • Stosowane środki poprawy efektywności energetycznej w szkole

  Podobny obraz       Stosowane środki poprawy efektywności energetycznej w szkole:
  1.Rok 2016- instalacja na dachu 2 baterii słonecznych – ogrzewanie wody
  2.Rok 2018-instalacja w szkole systemu monitorowania zużycia energii elektrycznej w ramach projektu nrCF51 TOGETHER realizowanego w ramach Programu Interreg CENTRAL EUROPE.

 • UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  01.09.2018

  UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 - Obrazek 1UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

  ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 ODBEDZIE SIĘ DNIA 3 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)

  8.00 MSZA SWIĘTA W KOSCIELE PARAFIALNYM

  9.00 AKADEMIA W SALI GIMNASTYCZNEJ W ZS W ŻYRAKOWIE

  NASTĘPNIE SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W KLASACH

                                                                            SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

strona: